11 czerwca 2015

Więcej pracowników w szpitalach dzięki orzeczeniu TK

Po najnowszym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, który umożliwił osobom zatrudnionym na umowy cywilnoprawne zrzeszanie się w związki zawodowe, szansę dla siebie dostrzegli lekarze.

– Gdyby Trybunał uznał, że pracownikiem jest też osoba pracująca na postawie umowy cywilnoprawnej, skoro według jego ostatniego orzeczenia taka też ma prawo przystępować do związków zawodowych, to położyłoby kres nielimitowanym godzinom pracy lekarzy w szpitalach – mówi Krzysztof Bukiel, przewodniczący OZZL. I dodaje, że gdyby Trybunał wydał orzeczenie rozszerzające definicję pracownika, okazałoby się, że również na kontraktach nie powinno się pracować więcej niż osiem godzin na dobę.

Wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją przepisu definiującego w kodeksie pracy pracownika, który lekarze OZZL-u chcieliby skierować do Trybunału Konstytucyjnego, może jednak nie mieć uzasadnienia.

Cały artykuł.

kj