29 sierpnia 2014

Nasze lektury

Do naszej redakcji dotarły dwie ciekawe książki. Napisał je lekarz Maciej Maria Ścisłowski. Obie łączy też podobieństwo narracji i tematyka.
W „Gawędzie o naszej młodości” autor opowiada o trudnych latach okupacji, okresie powojennym i studiów oraz związanych z nimi szaleństwach młodości w muzycznych klubach stolicy. Anegdotyczny charakter prozy wciąga czytelnika w minione światy komunistycznej rzeczywistości i warszawskiej elity medycznej. Wydarzenia zabawne i tragiczne przeplatają się na tle politycznych przemian i codziennych absurdów, kreowanych w PRL przez narzuconą siłą ideologię.
Natomiast „Czterdziestoletni dyżur lekarski” to przede wszystkim opowiadania związane z pracą lekarza.
Na dyżurze wszystko może się zdarzyć, co autor skwapliwie wykorzystuje, wspominając co zabawniejsze przypadki.
Ci z Państwa, którzy żyli w tamtych czasach, odnajdą wiele podobieństw części własnych losów, a młodszym czytelnikom polecamy lekturę, aby poznali nieodległą historię i odkryli podwaliny naszej teraźniejszości.

kb