27 lipca 2007

Apel Prezydium Konferencji Episkopatu Polski

Wobec przedłużających się protestów środowisk zawodowych obejmujących służbę zdrowia, a zwłaszcza trwającego w ostatnich dniach protestu pielęgniarek, Prezydium Konferencji Episkopatu Polski zwraca się do wszystkich zainteresowanych stron z apelem o podjęcie rzeczowego, wolnego od emocji dialogu i zaniechanie nacisku. Wiernych gorąco prosimy
o modlitwę w intencji ludzi, od których zależy prowadzenie rozmów i znalezienie rozwiązania problemów.
Należy pamiętać, że obecny stan służby zdrowia jest rezultatem wieloletnich zaniedbań w tej dziedzinie i zniweczenia reform zapoczątkowanych pod koniec lat 90.

Zaistniała sytuacja wymaga tego, aby pilnie wypracować systemowe rozwiązanie trudności, uwzględniające słuszne oczekiwania pracowników służby zdrowia, ale także dobro całego społeczeństwa oraz realne możliwości finansowe państwa.

Zdezorientowane społeczeństwo ma prawo oczekiwać czytelnej koncepcji szybkiego rozwiązania nabrzmiałych od lat problemów.

Abp Józef Michalik, Metropolita Przemyski, Przewodniczący KEP
Abp Stanisław Gądecki, Wiceprzewodniczący KEP
Bp Piotr Libera, Sekretarz Generalny KEP

Warszawa, 23 czerwca 2007 r.