30 września 2016

Narodowy Program Zdrowia już przyjęty

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020 (NPZ). NPZ to strategiczny dokument dla zdrowia publicznego, wyznacza sześć celów operacyjnych wybranych ze względu na ich wpływ na nasze życie i zdrowie. Są to:

poprawa sposobu żywienia, stanu odżywienia oraz aktywności fizycznej społeczeństwa;profilaktyka i rozwiązywanie problemów związanych z używaniem substancji psychoaktywnych, uzależnieniami behawioralnymi i innymi zachowaniami ryzykownymi;profilaktyka problemów zdrowia psychicznego i poprawa dobrostanu psychicznego społeczeństwa;ograniczenie ryzyka zdrowotnego, które wynika z zagrożeń fizycznych, chemicznych i biologicznych w środowisku zewnętrznym, miejscu pracy, zamieszkania, rekreacji oraz nauki;promocja zdrowego i aktywnego starzenia się;poprawa zdrowia prokreacyjnego.
Narodowy Program Zdrowia łączy różne programy profilaktyczne (m.in. z zakresu przeciwdziałania narkomanii lub alkoholizmowi), które dotychczas były realizowane na podstawie kilku ustaw i związku z tym miały różne terminy realizacji oraz różne źródła i poziomy finansowania. Określa także najważniejsze zadania do wykonania.
Działania ministerstw, które realizują zadania wyznaczone w Narodowym Programie Zdrowia, będzie koordynował Komitet Sterujący. Jest on obecnie powoływany. W jego skład wejdą wiceministrowie z zaangażowanych resortów.

Konkursy na realizację zadań określonych w Narodowym Programie Zdrowia zostały opublikowane na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia.
źródło: ministerstwo zdrowia

Tagi: , , ,