28 listopada 2017

Płatności elektroniczne

Zgodnie z uzasadnieniem do projektu ustawy, ma on na celu upowszechnienie stosowania płatności bezgotówkowych i zastąpienie części transakcji gotówkowych transakcjami elektronicznymi (kartowymi, przelewami elektronicznymi itp.), a ponadto zagwarantowanie konsumentom prawa do płatności bezgotówkowych w punktach handlowo-usługowych.

Projektowana ustawa wprowadza zmiany w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa, ustawie z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej, ustawie z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji i ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych.

Projekt ustawy przewiduje ułatwienia w przyjmowaniu oraz obowiązek zapewnienia możliwości płatności bezgotówkowych w instytucjach administracji publicznej za opłaty i podatki. Chodzi tu o możliwość dokonywania zapłaty podatków, opłat, niepodatkowych należności podatkowych, opłaty skarbowej oraz opłat w organach podatkowych, o których mowa w przepisach o podatkach i opłatach lokalnych, a także należności w postępowaniu egzekucyjnym.

Nowa regulacja nałoży ponadto na grupy przedsiębiorców, którzy z racji osiąganego przychodu są zobowiązani do stosowania kas rejestrujących (wykaz rodzajów działalności gospodarczych zostanie określony w rozporządzeniu wykonawczym do ustawy), obowiązek zapewnienia akceptacji przynajmniej jednego instrumentu płatniczego w formie elektronicznej.

Planuje się, że ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyj. art. 4 (dot. obowiązku zapewnienia przez przedsiębiorcę możliwości dokonywania zapłaty przy użyciu jednego powszechnie akceptowanego instrumentu płatniczego w formie elektronicznej), który wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.

Wioletta Witkowska (NIL)

Ewentualne uwagi na temat projektu proszę kierować do kol. Aleksandra Kotlickiego – przewodniczącego Komisji Legislacyjnej (na adres r.kalinowska@oilwaw.org.pl).

Archiwum

Wszystkie kategorie