19 grudnia 2018

Dbajmy o wątrobę

Opublikowano wyniki Ogólnopolskiego Testu Wątroby, w którym wzięło udział około 50 tys. osób. Celem badania była epidemiologiczna ocena ryzyka chorób wątroby w warunkach polskich

Zwykle uważa się, że najgorszym wrogiem wątroby jest alkohol. Ale są także inne czynniki, które prowadzą do jej niealkoholowego stłuszczenia (NAFLD), czyli zwiększonego odkładania się tłuszczu w jej komórkach.

Obecnie NAFLD powoli zajmuje miejsce wirusowych zakażeń wątroby jako najważniejszej choroby w hepatologii, stając się wyzwaniem nie tylko dla lekarzy specjalistów chorób tego organu, lecz także dla lekarzy rodzinnych
– mówi dr n. med. Jan Gietka z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie. – Na schorzenie to może cierpieć nawet co piąty dorosły Europejczyk. W Polsce niealkoholowe stłuszczenie wątroby może mieć aż 6 mln osób.

Na kondycję wątroby wpływa w dużym stopniu styl życia, szkodzi jej zwłaszcza nieodpowiednie odżywianie się i związana z nim narastająca otyłość. Proces regeneracji wątroby jest bardzo powolny. Z badań ankietowych Ogólnopolskiego Testu Wątroby wynika, że wzrost wagi ciała w ostatnich pięciu latach nastąpił aż u 55 proc. respondentów, w tym u 10 proc. o ponad 10 kg. Badanie wykazało też zależność między wzrostem wagi a brakiem aktywności fizycznej.

Trzeba zapobiegać stłuszczeniu wątroby przez kontrolowanie wagi ciała i odpowiedni wysiłek fizyczny. 

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum