28 kwietnia 2023

Za nami XLV Okręgowy Zjazd Lekarzy

Przedstawiciele samorządu lekarskiego spotkali się  1 kwietnia 2023 r. w Warszawie, a przedmiotem obrad było podsumowanie pracy organów izby za rok 2022, przyjęcie budżetu na rok bieżący – 2023 oraz wybory zastępców okręgowego rzecznika odpowiedzialności zawodowej.

tekst Elżbieta Trybus

Obrady poprzedził panel dyskusyjny na temat cyfryzacji i sztucznej inteligencji oraz innowacji w ochronie zdrowia jako nieodłącznej części medycyny. Raport „Cyfryzacja zdrowia w interesie publicznym” został opracowany przez Zespół ds. Studiów Strategicznych OIL w Warszawie. Moderatorem panelu był wiceprezes ORL w Warszawie Tomasz Imiela.

Otwarcie obrad zjazdu, któremu przewodniczyła Olga Rostkowska, objęło m.in. uczczenie minutą ciszy pamięci lekarzy i lekarzy dentystów zmarłych w 2022 r. oraz uroczysty występ chóru Medicantus.

Honorowymi gośćmi zjazdu byli Elżbieta Rusiecka-Kuczałek oraz pierwszy delegat lekarzy dentystów w historii izby – Roman Olszewski. Z rąk prezesa ORL Piotra Pawliszaka otrzymali dyplomy Honorowego Delegata.

W wystąpieniu sprawozdawczym prezes ORL podsumował działania systemowo-prawne izby w 2022 r. oraz zmiany, które zostały wprowadzone w jej działalności w ostatnim półroczu. Ważnym punktem wystąpienia było podkreślenie merytorycznej współpracy z innymi izbami lekarskimi, szczególnie z OIL w Szczecinie i w Bydgoszczy.

Na zjeździe przegłosowano projekt budżetu na rok 2023, podjęto uchwałę w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego i rachunków izby za rok 2022 oraz wybrano zastępców okręgowego rzecznika odpowiedzialności zawodowej:

– Adama Sikorskiego, specjalistę psychiatrii,

– Adama Kossuta, specjalistę anestezjologii i intensywnej terapii, lekarza medycyny estetycznej.