1 czerwca 2023

OIL w Warszawie organizuje ogólnopolski kongres poświęcony sprawom lekarek

Kongres Matek Lekarek (od nazwy organizującego go Zespołu ds. Matek Lekarek ORL w Warszawie) odbędzie się jesienią w Otwocku pod Warszawą. Trzydniowe spotkanie zostanie poświęcone najważniejszym wyzwaniom, jakie rzeczywistość stawia przed kobietami, które swoją karierę zawodową związały z medycyną.

tekst Michał Niepytalski

Zjazd rozpocznie się w piątek 20 października i potrwa do niedzieli. W agendzie znajdą się takie zagadnienia jak: dyskryminacja, w tym luka płacowa dotykająca lekarki; sytuacja kobiet w pracy naukowej i klinicznej (np. problemy, jakie napotykają początkujące chirurżki, z dopuszczaniem ich do prowadzenia operacji, porady dotyczące otwarcia przewodu doktorskiego); dobrostan fizyczny i umysłowy w pracy i poza nią. Organizatorki zaplanowały także sesję z udziałem lekarek, których wybitne osiągnięcia mogą stanowić inspirację dla uczestniczek. Udział w tej części programu potwierdziły: Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultantka krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej, trzecia na liście stu najbardziej wpływowych osób polskiego systemu ochrony zdrowia według „Pulsu Medycyny”, a także Anna Lella, prezeska Warmińsko-Mazurskiej Rady Lekarskiej i wiceprezeska Rady Europejskich Lekarzy Dentystów. Odbędą się także spotkania grup roboczych pracujących nad systemowymi rozwiązaniami wybranych zagadnień poruszanych podczas kongresu.

Organizacja ogólnopolskiego kongresu poświęconego sprawom lekarek to wyzwanie i zobowiązanie, ale podejmujemy je z przyjemnością – zapewnia w rozmowie z „Pulsem” Maria Kłosińska, przewodnicząca Zespołu ds. Matek Lekarek ORL w Warszawie. – Szczególnie, kiedy się przekonujemy, z jaką radością prelegentki przyjmują zaproszenia, podkreślając potrzebę tworzenia forum dyskusji o naszych sprawach. Właśnie wychodząc naprzeciw tej potrzebie, zapraszamy do udziału w zjeździe lekarki z całej Polski.

To już drugi kongres. Pierwszy odbył się w 2019 r., organizowała go wówczas izba warmińsko-mazurska w Starych Jabłonkach. Tym razem spotkanie odbędzie się w Z-Hotelu w Otwocku.