13 października 2020

Informacje zbiorcze o pomocy dla lekarzy z OIL w Warszawie (Covid-19)

Szanowni Państwo,
Koleżanki i Koledzy,

Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie, zgodnie z ideą hasła „Izba dla lekarzy”, na co dzień, jak też oczywiście w sytuacjach kryzysowych, aktywnie działa na rzecz naszego środowiska lekarskiego. Znaleźliśmy się w niestandardowych okolicznościach, stając przed ogromnymi wyzwaniami. W trosce o naszą grupę zawodową, która w sposób szczególny odczuwa skutki i ciężar odpowiedzialności wynikające z rozprzestrzeniania się koronawirusa, wychodzimy naprzeciw Państwa potrzeb. Oferowane przez nas w tym momencie dodatkowe wsparcie dotyczy pomocy psychologicznej, odszkodowań oraz pomocy prawnej. W materiałach poniżej przedstawiamy szczegóły.

Analizowaliśmy również możliwość kolportażu dla Państwa środków ochrony osobistej pochodzących od Ministerstwa Zdrowia, ale na dziś nie jest to prawnie możliwe. Wystosowaliśmy jednak apel (Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej) do centralnych władz publicznych o podjęcie natychmiastowych działań mających na celu uzupełnienie braków.

Zachęcamy lekarzy z OIL w Warszawie do zgłaszania nam propozycji pomysłów, w których realizacji, Państwa zdaniem, moglibyśmy pomóc.

Formy wsparcia dla lekarzy oferowane przez OIL:

• Pomoc Psychologiczna: Rozwijająca się sytuacja epidemiologiczna, która jest wyjątkową sytuacją kryzysową, skutkuje wieloma różnymi obciążeniami dla lekarzy. Prócz obciążeń wynikających z poczucia odpowiedzialności za pacjentów, rodziny, obaw o własne zdrowie, pojawia się mnóstwo innych emocji i trudności, z którymi trzeba się zmierzyć. Nasza izba oferuje wsparcie psychoterapeutów. Zgłosić może się każdy lekarz – członek Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.
  • Pomoc prawna: Wyjątkowość sytuacji, w której znajdują się obecnie lekarze generuje okoliczności mogące wzbudzić wśród Państwa szereg pytań prawnych. Do naszej izby trafiają pytania dotyczące spraw m.in. z pogranicza zawodowego i prywatnego. Pomocą służy kancelaria działająca dla Państwa w naszej izbie w ramach programu „Prawnik dla lekarza”.

• Lekarzu, musisz szybko zrobić test? OIL w Warszawie kupiła wymazówki dla lekarzy (członków OIL w Warszawie), by przyspieszyć wykonywanie testów na SARS-COV-2. Taka priorytetyzacja to środek do celu, jakim jest ograniczanie ryzyka zakażeń wśród personelu medycznego oraz przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się wirusa. Wymazówkę, po zarejestrowaniu się w laboratorium Warsaw Genomics, można odebrać w siedzibie Izby przy ul. Puławskiej 18.

• Mieszkanie dla lekarza: Nasza izba prosi o kontakt osoby dysponujące wolnymi mieszkaniami (na terenie Mazowsza), chcące udostępnić je lekarzom. Jednocześnie przyjmujemy zgłoszenia od lekarzy (członków OIL w Warszawie), którzy by uniknąć ryzyka dla swoich rodzin, zamierzają na czas epidemii odizolować się od bliskich. Ponadto w sprawie stworzenia miejsc tymczasowego odpoczynku zwróciliśmy się do m.st. Warszawy.

• Infolinia NFZ:  Z uwagi na ogrom zgłoszeń o różnego rodzaju nieprawidłowościach trafiających do działającego w OIL w Warszawie Rzecznika Praw Lekarza, nasza izba zwracała się do Narodowego Funduszu Zdrowia, by ten uruchomił specjalną infolinię, pod którą będzie można również bezpośrednio zgłaszać problemy. Numer tel. (22) 574 99 03 działa od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00.

• Korona Alarm: Kompendium wiedzy o wirusie SARS-CoV-2 i chorobie COVID-19, zasady zachowania podczas epidemii, porady, a także odnośniki do konkretnych usług rządowych – to wszystko zawiera przeznaczona przede wszystkim dla pacjentów aplikacja internetowa Korona Alarm Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.

OSTATNIA AKTUALIZACJA 13.10.2020; KJ