2 kwietnia 2020

Informacje zbiorcze o pomocy dla lekarzy z OIL w Warszawie (Covid-19)

Szanowni Państwo,
Koleżanki i Koledzy,

Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie, zgodnie z ideą hasła „Izba dla lekarzy”, na co dzień, jak też oczywiście w sytuacjach kryzysowych, aktywnie działa na rzecz naszego środowiska lekarskiego. Znaleźliśmy się w niestandardowych okolicznościach, stając przed ogromnymi wyzwaniami. W trosce o naszą grupę zawodową, która w sposób szczególny odczuwa skutki i ciężar odpowiedzialności wynikające z rozprzestrzeniania się koronawirusa, wychodzimy naprzeciw Państwa potrzeb. Oferowane przez nas w tym momencie dodatkowe wsparcie dotyczy pomocy psychologicznej, odszkodowań oraz pomocy prawnej. W materiałach poniżej przedstawiamy szczegóły.

Analizowaliśmy również możliwość kolportażu dla Państwa środków ochrony osobistej pochodzących od Ministerstwa Zdrowia, ale na dziś nie jest to prawnie możliwe. Wystosowaliśmy jednak apel (Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej) do centralnych władz publicznych o podjęcie natychmiastowych działań mających na celu uzupełnienie braków.

Zachęcamy lekarzy z OIL w Warszawie do zgłaszania nam propozycji pomysłów, w których realizacji, Państwa zdaniem, moglibyśmy pomóc.

Formy wsparcia dla lekarzy oferowane przez OIL:

• Pomoc Psychologiczna: Rozwijająca się sytuacja epidemiologiczna, która jest wyjątkową sytuacją kryzysową, skutkuje wieloma różnymi obciążeniami dla lekarzy. Prócz obciążeń wynikających z poczucia odpowiedzialności za pacjentów, rodziny, obaw o własne zdrowie, pojawia się mnóstwo innych emocji i trudności, z którymi trzeba się zmierzyć. Nasza izba oferuje wsparcie psychoterapeutów. Zgłosić może się każdy lekarz – członek Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.

• Ubezpieczenie NNW: W czasie, gdy w obliczu koronawirusa jako lekarze dbacie Państwo o pogłębianie swojej wiedzy, skupiacie się na pacjentach i jak najlepszych reakcjach na obecną, dynamiczną sytuację, my podejmujemy działania w sprawie dodatkowego wsparcia dotyczącego lekarzy z naszej OIL. Izba zapewnia objęcie ubezpieczeniem stu lekarzy, którzy mieliby potwierdzone zarażenie wirusem SARS-nCov-2. W przypadku wzrostu zachorowań wśród lekarzy z naszej OIL również będziemy starali się wyjść z pomocą.

• Pomoc prawna: Wyjątkowość sytuacji, w której znajdują się obecnie lekarze generuje okoliczności mogące wzbudzić wśród Państwa szereg pytań prawnych. Do naszej izby trafiają pytania dotyczące spraw m.in. z pogranicza zawodowego i prywatnego. Pomocą służy kancelaria działająca dla Państwa w naszej izbie w ramach programu „Prawnik dla lekarza”.

• Harcerze włączają się we wspieranie lekarzy – zgłoś naszej OIL, w czym można Ci pomóc: Gdy lekarze na pierwszej linii frontu walczą z rozprzestrzeniającym się koronawirusem, pomoc w codziennych sprawach może okazać się bardzo potrzebna. Potrzeb jest wiele, więc liczy się każde wsparcie. Gotowość wsparcia w opiece nad dziećmi, w zakupach, w obowiązkach domowych, opiece nad lekarzami seniorami i seniorami z rodzin lekarzy oraz nad zwierzętami domowymi deklaruje, w miarę swoich organizacyjnych, logistycznych i kadrowych możliwości, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej. Przygotowaliśmy formularz, dzięki któremu lekarze z całej Polski mogą zgłosić swoje potrzeby. Do tych potrzeb dostosowana będzie pomoc – gdy potrzeby przekroczą możliwości harcerzy, OIL w Warszawie będzie szukała kolejnych rozwiązań u innych wolontariuszy.

• Mieszkanie dla lekarza: Nasza izba prosi o kontakt osoby dysponujące wolnymi mieszkaniami (na terenie Mazowsza), chcące udostępnić je lekarzom. Jednocześnie przyjmujemy zgłoszenia od lekarzy (członków OIL w Warszawie), którzy by uniknąć ryzyka dla swoich rodzin, zamierzają na czas epidemii odizolować się od bliskich. Ponadto w sprawie stworzenia miejsc tymczasowego odpoczynku zwróciliśmy się do m.st. Warszawy.

• Infolinia NFZ:  Z uwagi na ogrom zgłoszeń o różnego rodzaju nieprawidłowościach trafiających do działającego w OIL w Warszawie Rzecznika Praw Lekarza, nasza izba zwracała się do Narodowego Funduszu Zdrowia, by ten uruchomił specjalną infolinię, pod którą będzie można również bezpośrednio zgłaszać problemy. Numer tel. (22) 574 99 03 działa od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00.

Dodatkowo, w związku z ogromnym zainteresowaniem akcją zainicjowaną przez naszego kolegę dr. Łukasza Palucha, mającą na celu zbieranie masek i sprzętu medycznego do zwalczania epidemii, postanowiliśmy jako Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie wspólnie zorganizować zbiórkę. Aby zgłosić zapotrzebowanie, należy wypełnić formularz.

Dlatego zwracamy się do Was o pomoc.
Jeżeli dysponujesz:

• maską pełnotwarzową,
  • kombinezonem ochronnym,
  • maską jednorazową,
  • innym sprzętem potrzebnym podczas zwalczania epidemii,

przekaż sprzęt pod adres:

Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie
ul. Puławska 18 (wejście od ulicy Rejtana)