19 lutego 2019

Klauzula informacyjna

Lekarzu, lekarzu dentysto! Udostępniamy klauzulę informacyjną dla pacjentów

Naczelna Izba Lekarska udostępnia wzór klauzuli informacyjnej dla pacjentów. Dokument można wydrukować i wywiesić w poczekalni praktyki lekarskiej. Zapraszamy również do zapoznania się z innymi szablonami dokumentów związanych z RODO, które możesz wykorzystać w swojej praktyce.

Ostateczny kształt obowiązku informacyjnego zostanie doprecyzowany w Kodeksie Branżowym, który cały czas jest na etapie projektowania i uzgadniania z Urzędem Ochrony Danych Osobowych. Niemniej taka ogólna klauzula wywieszona w poczekalni gabinetu będzie jednym z głównych elementów wykonania obowiązku informacyjnego (jeśli nie jedynym).

Udostępnienie pacjentom takiej klauzuli informacyjnej nie może być traktowane jako wypełnienie wszystkich obowiązków które niesie ze sobą Rozporządzenie RODO. Proszę zwrócić uwagę, że w jednym z akapitów wzór klauzuli wychodzi poza materię ochrony danych osobowych i przypomina pacjentom praktyki o ich prawie do upoważnienia osób bliskich do dowiadywania się o stanie zdrowia oraz do występowania o kopie dokumentacji medycznej. Informacja taka powinna być dostępna dla pacjentów, a jej konsekwencją musi być posiadanie przez praktykę odpowiednich wzorów wniosków jakie mogą chcieć złożyć pacjenci.

Do pobrania:

  • informacja dla pacjentów w formacie A3 i A4 (uwaga: w końcowej części dokumentu należy wpisać dane administratora danych osobowych w Praktyce!),
  • upoważnienie osoby bliskiej do informacji o stanie zdrowia pacjenta,
  • wniosek o udostępnienie dokumentacji medycznej.

źródło: NIL

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.