28 listopada 2022

Relacja z wystawy „Impresje Praskie”

W dniu 13 października 2022 r. w Muzeum Warszawskiej Pragi odbyła się wystawa zdjęć fotografujących lekarzy pt.: „Impresje Praskie” zorganizowana przez Komisję ds. Kultury ORL. Przedstawiane zdjęcia to efekt fotospacerów odbytych po warszawskiej Pradze z wybitnym fotografem Ireneuszem Grafem, który stał się dla lekarzy-fotografów przewodnikiem po miejscach mało uczęszczanych przez turystów. Na fotografiach zostały uchwycone stare i nowe kamienice, klatki schodowe, detale architektoniczne, murale i podwórka, a wszystko w kontekście przemijającego czasu.

Gości spotkania  przywitali: Katarzyna Kuzko-Zwierz z Muzeum Warszawskiej Pragi oraz Bożena Hoffman-Golańska przewodnicząca Komisji ds. Kultury ORL.

Na wystawie zostały zaprezentowane zdjęcia: Olgi Żydeckiej, Mirosława Żydeckiego , Dariusza Osiaka, Marii Konarskiej , Barbary Żydeckiej , Ryszarda Golańskiego,  Katarzyny Osiak, Ewy Raczmańskiej-Kaniewskiej i Marii Rodii.

Przedstawione zdjęcia oprócz popularyzacji dzielnicy praskiej, stanowią archiwizację jej obecnego stanu. Za kilka lat wiele z detali utrwalonych na zdjęciach przestanie istnieć .

W drugiej części wieczoru uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać fraszek Marka Obersztyna -„Medycyna na wesoło” odczytanych przez autora. Kunsztem pianistycznym zaimponował zebranym Stefan Welbel, który na fortepianie wykonał  melodie warszawskie. To pierwsze takie spotkanie, kiedy lekarze twórcy różnych dziedzin: fotografia, poezja i muzyka mogli dzielić się swoimi pasjami. Uczestnicy tego wydarzenia kulturalnego głośno wyrażali nadzieję, że był to początek cyklicznych spotkań.

Bożena Hoffman-Golańska

Wszystkie kategorie komunikatów