2 września 2015

Polio tuż za granicą Polski

Dwa przypadki zachorowań dzieci na chorobę Heinego-Medina wystąpiły na Zakarpaciu na zachodzie Ukrainy – poinformowało w środę ONG Polio – stowarzyszenie zajmujące się walką z tą chorobą. Władze Ukrainy potwierdziły tę informację. W tym kraju nie wszystkie dzieci objęte są szczepieniami przeciwko polio.

Teraz zachorowały dzieci w wieku czterech lat i 10 miesięcy; paraliż charakterystyczny dla przebiegu tej choroby wystąpił u nich 30 czerwca i 7 lipca – podaje ONG Polio.

Ukraina jest szczególnie narażona na rozprzestrzenianie się wirusa ze względu na to, że szczepienia nie obejmują wszystkich dzieci. Tylko 50 proc. z nich zostało zaszczepionych w 2014 roku przeciw tej bardzo zakaźnej chorobie.

Stowarzyszenie ONG Polio poinformowało, że prowadzi rozmowy z ukraińskimi władzami, apelując o podjęcie środków nadzwyczajnych.

Od czasu powstania w 1988 roku pod auspicjami ONZ Światowej Inicjatywy na rzecz Walki z Polio (Global Polio Eradication Initiative) liczba zachorowań na chorobę Heinego-Medina spadła o ponad 99 proc. W 2013 roku wirus zaatakował w Somalii. Również w 2013 roku polio pojawiło się w Syrii.

PAP/jw

Tagi: ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie