21 grudnia 2016

NFZ: ustalenia z przedstawicielami lekarzy POZ są aktualne

W poniedziałek późnym wieczorem Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia poinformowało, że zarząd i rady powiatów tej organizacji wstrzymują podpisywanie umów z NFZ na 2017 r. Kilka dni wcześniej prezes PPOZ Bożena Janicka informowała, że umowy z NFZ zostaną przedłużone. Na decyzję PPOZ odpowiedział NFZ: „wszystkie ustalenia, które zapadły podczas spotkań z przedstawicielami organizacji reprezentujących lekarzy POZ są nadal aktualne”.

Podpisane przez p.o. prezesa NFZ Andrzeja Jacynę zarządzenie określające warunki udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie POZ, zagwarantowało podwyższenie stawki za leczenie pacjentów, którzy ukończyli 75 lat oraz przebywających w domach opieki. Zwiększone ma być także finansowanie świadczeń profilaktyki chorób układu krążenia.
Rzecznik NFZ Sylwia Wądrzyk wskazała także, że dodatkowe zmiany, które mogą być zaimplementowane do zarządzenia (po uwzględnieniu ich w przepisach rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu POZ), to również nowe rozwiązania dotyczące poprawy dostępności do świadczeń profilaktyki chorób układu krążenia.
Planowane jest także wprowadzenie możliwości realizacji i rozliczania w POZ konsultacji specjalistycznych w ramach wczesnej diagnostyki i leczenia chorób układu krążenia i cukrzycy dla osób, u których – w wyniku badania w profilaktyce chorób układu krążenia – stwierdzono wysokie ryzyko lub chorobę sercowo-naczyniową. Ponadto nowe produkty rozliczeniowe dotyczące konsultacji lekarzy specjalistów (kardiologa i diabetologa).
„Prace nad tymi zmianami będą priorytetowe, z intencją jak najszybszego wprowadzenia w życie” – zapewnia Wądrzyk.
Na początku minionego tygodnia przedłużenie umów z NFZ zapowiedzieli również lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego. Informowali jednak, że aneksy będą podpisywać jedynie na pierwsze półrocze przyszłego roku.(PAP)

Tagi: , , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie