13 grudnia 2021

Kiedy modernizacja szpitala przy ul. Lindleya w Warszawie?

Nasz film „Jestem lekarzem, jestem człowiekiem” kręcony był na otwartym SOR-ze w Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus w Warszawie. Widzowie mają okazję zobaczyć jedynie fragment szpitala, gdzie przestrzenie prezentują się wcale nie najgorzej. Jednak chyba każdy trafiający do tej placówki pacjent i pracujący tam medyk wie, że miejsce to wymaga ogromnych inwestycji. Warunki leczenia pozostawiają wiele do życzenia… Można kręcić filmy, których akcja osadzona jest kilkadziesiąt lat temu.

Leczący i leczeni nie mogą doczekać się modernizacji. Rząd ustanowił program wieloletni, zakładający modernizację Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus i zgodnie z podjętą przez Radę Ministrów uchwałą, w latach 2022–2026 przeznaczonych zostanie na ten cel z budżetu państwa prawie 530 mln zł. Od momentu podjęcia uchwały (5 października) nic się jednak nie wydarzyło.

Jesteśmy bardzo wdzięczni dyrekcji Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie oraz Warszawskiemu Uniwersytetowi Medycznemu za umożliwienie nakręcenia naszego filmu w tej szpitalnej przestrzeni, a jednocześnie czujemy się zaniepokojeni ciszą w kwestii modernizacji placówki. Wobec tego zwróciliśmy się do Ministra Zdrowia z pytaniami:

1. Kiedy zostanie podpisana umowa dotacyjna dotycząca przekazania środków na modernizację Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus?
2. Kiedy dotacja zostanie przekazana i kiedy będzie mogła rozpocząć się modernizacja?
3. Czy w budżecie na 2022 r. zostały zarezerwowane środki na rzecz modernizacji Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus?
4. Jakie działania w celu przeprowadzenia modernizacji szpitala podjęto po przyjęciu 5 października przez Radę Ministrów uchwały w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą „Podniesienie jakości i dostępności świadczeń medycznych w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus”?
5. Jeżeli nie zostały podjęte działania w tym zakresie, to z czego to wynika?

Z niecierpliwością czekamy na odpowiedzi Ministerstwa Zdrowia, zwłaszcza, że w komunikacie KPRM, opublikowanym po podjęciu wspomnianej uchwały, czytamy: „Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus wymaga modernizacji ze względu na blisko 120-letnie funkcjonowanie. Przestarzała i zużyta infrastruktura budowlana i techniczna szpitala jest niedostosowana do zabezpieczania aktualnych potrzeb zdrowotnych. Skomplikowany i rozproszony układ budynków negatywnie wpływa także na organizację udzielanych świadczeń”.

Budynek główny szpitala przy ul. Lindleya oraz wiele innych wchodzących w skład kompleksu, powstał na początku XX wieku.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie