4 sierpnia 2017

MZ o akcji „Lekarze Kobietom”: lekarz musi wykonywać zawód zgodnie z przepisami

– Pigułka „dzień po” jest produktem dopuszczonym do obrotu; lekarze mogą go przepisywać, jeśli uznają to za uzasadnione; wystawienie recepty jest finałem wizyty, podczas której musi odbyć się badanie – powiedziała czwartek rzeczniczka Ministerstwa Zdrowia Milena Kruszewska, pytana o akcję „Lekarze Kobietom”.

Rzeczniczka resortu podkreśliła, że kwestie dotyczące sposobu prowadzenia prywatnej praktyki przez lekarzy, takie jak decydowanie o udzielaniu płatnych bądź bezpłatnych wizyt lekarskich, nie leżą we właściwości ministra zdrowia.

Rzeczniczka dodała, że dzięki wprowadzonej regulacji lekarz może ocenić, czy zastosowanie pigułki „dzień po” nie wpłynie negatywnie na stan zdrowia pacjentki, np. w wyniku interakcji z innymi przyjmowanymi lekami. – Silnie działające substancje powinny być przyjmowane pod kontrolą lekarską, jest to standard – stwierdziła.

Kruszewska dodała, że w 2015 r. ówczesny sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Sławomir Neumann twierdził, że jeżeli unijne przepisy pozostawią w gestii krajów członkowskich decyzję w tej sprawie, antykoncepcja awaryjna będzie w Polsce dostępna jedynie na receptę. Jej zdaniem, późniejsze wprowadzenie przez rząd PO-PSL przepisów, na mocy których ta tabletka była dostępna bez recepty, jest niezrozumiałą niekonsekwencją.

Od 23 lipca wszystkie leki antykoncepcyjne, w tym pigułki „dzień po”, można kupić tylko na receptę. Może ją wypisać każdy lekarz, nie tylko ginekolog. Niektórzy medycy jednak odmawiają wystawienia recepty na antykoncepcję, powołując się na klauzulę sumienia.

Inicjatywa „Lekarze Kobietom” ma na celu stworzenie bazy danych lekarzy różnych specjalności, którzy bezpłatnie lub za złotówkę wystawią pacjentkom recepty na tzw. pigułkę „dzień po”. Kobiety, którym odmówiono recepty lub które tej odmowy się obawiają, otrzymują za pomocą formularza internetowego kontakt do lekarza, który przyjmuje w pobliżu ich miejsca zamieszkania i deklaruje, że nie kieruje się klauzulą sumienia. (PAP)

Tagi: , , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie