15 maja 2017

Porozumienie Zawodów Medycznych zebrało prawie ćwierć miliona podpisów

Logo-PZMPorozumienie Zawodów Medycznych (PZM), które skupia największe związki zawodowe zawodów medycznych składa na ręce Marszałka Sejmu, obywatelski projekt ustawy o warunkach zatrudnienia w ochronie zdrowia. „Potrzebowaliśmy 100 tysięcy podpisów, zebraliśmy 239 476 tysiące”, piszą w prasowym komunikacie przedstawiciele PZM.

Projekt PZM jest wypracowaną przez całe środowisko medyczne propozycją ustawy, która określa płace minimalne w odniesieniu do średniej krajowej dla poszczególnych grup zwodów medycznych zatrudnionych na umowy o pracę w państwowej ochronie zdrowia. Projekt ustawy bierze pod uwagę niezbędne wykształcenie, specjalizacje, obciążenie i odpowiedzialność, staż pracy.

„Godziwe wynagrodzenia to podstawowy element dobrze działającego systemu ochrony zdrowia w każdym państwie. W Polsce problem trwa od prawie 30 lat i kolejne rządy, kolejni ministrowie finansów od czasów Leszka Balcerowicza nic z nim nie robią. Dla kolejnych ministrów finansów to tylko koszt o który nikt nie walczy. Niskie płace to bardzo komfortowa sytuacja dla systemu gdyż pracownicy muszą pracować na kilka etatów i dlatego nie widać tak bardzo niedoborów w zatrudnieniu. Taka polityka jest wyrazem arogancji Rządu wobec niemal 600 tysięcznej rzeszy pracowników ochrony zdrowia. I jest okradaniem pacjentów, którzy płacą na ochronę zdrowia,” czytamy w komunikacie PZM,

„Już dziś mamy najmniej medyków na głowę mieszkańca w całej Unii Europejskiej ale politycy tego nie widzą bo zwykle omijają system i są leczeni w resortowych szpitalach gdzie nie ma kolejek. Medycy, którzy pozostali na etatach w państwowej ochronie zdrowia pracują na kilka etatów żeby wyżywić rodziny i rozważają odejście z pracy – mówi Julian Wróbel wiceprzewodniczący regionu mazowieckiego OZZL.
Polscy medycy skupieniu wokół PZM zwracają się do Pani Premier, Wicepremiera Mateusza Morawieckiego, Polskiego sejmu i senatu o zrozumienie krytycznej sytuacji jaka ma miejsce.
Nie chcemy strajkować, bo to uderza w pacjentów chcemy innymi sposobami takimi jak obecnie obywatelski projekt ustawy walczyć o swoje prawa. Mamy nadzieję, że rząd to zrozumie. Zapraszamy Pana wicepremiera Morawieckiego na dowolny Szpitalny Oddział Ratunkowy. Wtedy może będzie mu łatwiej rozumieć o co nam chodzi.”
„Strajk to ostateczność i nie chcielibyśmy by rządzący pchali nas do uderzania w pacjenta i budowali między nami i pacjentami antagonizmy,” mówi Longina Kaczmarska z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

PZM to inicjatywa wszystkich zawodów medycznych, która skupia największe związki zawodowe zawodów medycznych. PZM powstało w celu zwrócenia uwagi opinii publicznej i rządu na warunki zatrudnienia na etatach w publicznej w ochronie zdrowia w Polsce i ich realnej poprawy.
Związki Zawodowe i Organizacje skupione w PZM:

 • Polski Związek Logopedów
 • Porozumienie Dietetyków,
 • Związek Zawodowy Techników Farmaceutycznych RP,
 • Międzyzakładowy Związek Zawodowy Techników Analityki Medycznej
 • Krajowy Związek Zawodowy Pracowników Ratownictwa Medycznego,
 • Krajowy Związek Zawodowy Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych,
 • Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy,
 • Ogólnopolski Związek Zawodowy Psychologów
 • Ogólnopolski Związek Zawodowy „Fizjoterapia”,
 • Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych,
 • Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Fizjoterapii,
 • Ogólnopolski Związek Zawodowy Techników Medycznych Radioterapii,
 • Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Diagnostyki Medycznej i Fizjoterapii,
 • Ogólnopolski Związek Zawodowy Techników Medycznych Elektroradiologii.

 

Tagi: , , , , , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie