20 stycznia 2020

Spotkanie przedstawicieli środowiska lekarskiego z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim

„To jest trochę tak, że kiedy negocjuje się z przedstawicielami rządu własnego państwa to ma się nadzieję, że te zapisy, które oni parafują, staną się rzeczywistością nawet szybciej, niż w zakładanych terminach. Tymczasem później okazuje się, że kolejne terminy nie są dotrzymywane, że coraz bardziej przeciągana jest ta struna. Okazuje się, że PKB, na które się umawialiśmy, to jest PKB sprzed dwóch lat – czyli stosowane są księgowe sztuczki. To powoduje, że dziś, kiedy siedliśmy do stołu i chcieliśmy reewaluować porozumienie (z 2018 roku), skupiliśmy się bardziej na tym, w których punktach ono nie jest spełnione, a nie co mogliśmy zrobić jeszcze i w tym sensie zostaliśmy ograni” – mówił o realizacji porozumienia zawartego przez Ministerstwo Zdrowia i Porozumienie Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Łukasz Jankowski.

„(…) Jest taki moment, kiedy człowiek rzeczywiście ma wrażenie, że bije głową w pewien mur. I my od kilku lat działając w Porozumieniu Rezydentów, a szerzej, działając po prostu w systemie ochrony zdrowia…

Bijecie głową w mur?

(…) widzimy, że tych zmian w opiece zdrowotnej – w szpitalach, tam gdzie pracujemy – po prostu nie ma. Powiem więcej, wydaje się, że z roku na rok jest coraz gorzej dla lekarzy, ale przede wszystkim gorzej dla pacjentów, a nasze wołania, choć wyrażone w porozumieniu, nie zostały do końca spełnione i to jest poważny problem, z którym dzisiaj też przyszliśmy do Ministerstwa Zdrowia. (…)

Przekonaliście dzisiaj ministra do tego, żebyśmy wydawali więcej pieniędzy na system ochrony zdrowia?

To nie do końca jest rozmowa o pieniądzach. My, kiedy mówimy o procencie PKB, to widzimy obdrapane ściany, to widzimy brak leków, to widzimy kolejki w systemie, to widzimy pacjentów, których wysyłamy do niewydolnego systemu i którzy po nim się tułają, bo nie mogą pójść do specjalisty, więc dla nas ta rozmowa jest tak naprawdę o codziennej pracy, a nie o pieniądzach”.

Więcej.

Tagi: , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie