17 kwietnia 2018

Szumowski: ochrona zdrowia jest priorytetem tego rządu

Ochrona zdrowia jest priorytetem tego rządu – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski, który w poniedziałek od wizyty w Chełmie (Lubelskie) rozpoczął cykl spotkań i debat na temat ochrony zdrowia w Polsce.

„Zaczynamy, tutaj na Ziemi Lubelskiej, w Chełmie, spotkania z pracownikami służby zdrowia, z pacjentami, z osobami, którym ta ochrona zdrowia leży na sercu. (…) Moim obowiązkiem jako ministra jest dowiedzenie się, czego oczekują Polacy, czego oczekują pracownicy, właściciele, dyrektorzy jednostek ochrony zdrowia. Siedząc w Warszawie, nie jestem w stanie się tego dowiedzieć. To moja pierwsza, z co najmniej 16 podróży” – powiedział Szumowski na konferencji prasowej.

„Zdrowie jest priorytetem tego rządu. To jest priorytet Prawa i Sprawiedliwości” – podkreślił.

Przypomniał, że 18 kwietnia rozpocznie się ogólnonarodowa debata o przyszłości ochrony zdrowia w Polsce. Minister powiedział, że debata ta ma m.in. odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób ogromne środki przeznaczane na ochronę zdrowia, które zwiększają się co roku, wykorzystać racjonalnie i tak ulokować „żeby najwięcej pacjentów na tym skorzystało” i żeby przestało brakować pielęgniarek i lekarzy.

„Wiemy o tym, że każde pieniądze służba zdrowia jest w stanie wchłonąć i te pieniądze mogą wyciec przez wszystkie dziury i szczeliny. Jak się wleje młode wino do starych bukłaków, ono wycieknie” – powiedział Szumowski.

Zapowiedział działania na rzecz skrócenia kolejek do lekarzy. „Powiecie państwo, że każdy minister zdrowia mówi: skrócimy kolejki. Również większość ludzi mówiła, że się nie da uszczelnić VAT-u. Mam nadzieję, że tym razem, tak samo jak VAT-em, uda się skrócić kolejki” – powiedział.

Szumowski przypomniał, że dzięki zwiększeniu nakładów na operacje zaćmy i stawu biodrowego kolejki na te zabiegi maleją.

Zapowiedział też zwiększenie wyceny świadczeń na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną. „To oznacza, że będzie więcej pieniędzy w tym systemie dostępu do specjalisty, a to jest bolączka, która wszystkich pacjentów dotyka. To się zadzieje już za chwilę” – powiedział minister.

Szumowski powiedział, że poprawi się także sytuacja w psychiatrii, gdzie jest „dramatycznie niska” wycena świadczeń, nie zwiększana od wielu lat. „W tym roku chcemy przeznaczyć około 80 mln zł dodatkowo na psychiatrię. To jest problem, który dotyka coraz częściej młodych ludzi, którzy cierpią na depresje, anoreksje i musimy z tym walczyć” – dodał.

Zapowiedział także wprowadzenie pilotażowych programów nowoczesnej psychiatrii środowiskowej.

Minister mówił też o wprowadzeniu pilotażu programu narodowej sieci onkologii, „gdzie pacjent będzie prowadzony za rękę przez centrum koordynujące, które wyznaczy wszystkie badania, leczenie i potem rekonwalescencję”.

Według Szumowskiego, powinny być także wprowadzone nowoczesne – dostępne na świecie – metody leczenia udarów mózgu, „czyli zabiegowe leczenie udarów mózgu siedem dni w tygodniu, 24 godziny na dobę”. „To jest nasz obowiązek i to zrobimy” – mówił minister.

Szumowski odwiedził szpital w Chełmie i wziął udział w debacie na temat uwarunkowań i potrzeb służby zdrowia w województwie lubelskim. Towarzyszyła mu m.in. wicemarszałek sejmu Beata Mazurek oraz szef Gabinetu Politycznego w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii Jakub Banaszek.(PAP)

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie