3 października 2018

Z Mazowsza

Fundusze na sprzęt

Samorząd Województwa Mazowieckiego przeznaczył 9,5 mln zł dla szpitala w Makowie Mazowieckim oraz 4 mln zł dla szpitala w Węgrowie.

Środki pochodzą z Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego 2014–2020. Makowski szpital przeznaczy pozyskane fundusze na modernizację infrastruktury i wyposażenia medycznego oddziałów kardiologii i onkologii.

Ze szpitalem w Węgrowie podpisano umowę o dofinansowanie projektu „Poprawa jakości świadczeń zdrowotnych Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Węgrowie poprzez doposażenie w nowoczesny sprzęt medyczny”. W ramach projektu zostanie kupione wyposażenie medyczne do Poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej i Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej, m.in. sprzęt do pracowni endoskopii i do pracowni tomografii komputerowej: 64-rzędowy tomograf komputerowy z konsolą lekarską i automatycznym wstrzykiwaczem środka cieniującego. Poza tym placówka nabędzie aparat USG i przeprowadzi ucyfrowienie aktualnie użytkowanych urządzeń służących do przeprowadzania badań RTG i mammografii.

Nowa aparatura „Na Wrzesinie”

Pruszkowski Szpital Powiatowy otrzyma sprzęt i aparaturę medyczną wartą ponad 2 mln zł.

Z dotacji powiatu pruszkowskiego i środków własnych szpitala „Na Wrzesinie” kupiono m.in.: najnowocześniejsze urządzenia do USG, stół operacyjny, kolumnę laparoskopową, narzędzia chirurgiczne, aparat do znieczuleń, respirator, kardiomonitory, aparaty Holtera, spirometr, gastroskopy, łóżka porodowe, aparaty KTG do monitorowania tętna płodu, lampy do fototerapii oraz stanowisko do resuscytacji noworodka.

Młody naukowiec wyróżniony

Dr n. med. Paweł Balsam z I Katedry i Kliniki Kardiologii WUM został wybrany na przewodniczącego Komisji Młodych Elektrofizjologów w European Heart Rhythm Association.

Wybory władz na kadencję 2018–2020 odbyły się w sierpniu podczas kongresu European Society of Cardiology w Monachium. EHRA, będąca częścią Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, to największa europejska organizacja zajmująca się zaburzeniami rytmu serca.

Nagrodzone w Japonii

Stymulator polimodalnej percepcji sensorycznej – Skarżyńskiego oraz kapsuła badań zmysłów zostały nagrodzone w ramach trzecich targów Japan Design, Idea & Invention Expo-2018.

Stymulator polimodalnej Percepcji Sensorycznej – Skarżyńskiego został opracowany, a następnie wdrożony jako innowacyjne urządzenie oraz program do diagnostyki i terapii centralnych zaburzeń słuchu wspólnie z Instytutem Narządów Zmysłów oraz Międzynarodowym Centrum Słuchu i Mowy „Medincus”. Liderem projektu dofinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach przedsięwzięcia Strategmed jest Światowe Centrum Słuchu Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu we współpracy z zespołami Politechniki Warszawskiej, WUM, Collegium Medicum w Bydgoszczy, INZ, MCSiM „Medincus” oraz „Greenfusion”. Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie medali odbyło się 5 sierpnia. Symulator oraz kapsuła badań zmysłów, pierwsze zintegrowane urządzenie do badania wielu zmysłów człowieka, nagrodzone zostały złotymi medalami w kategorii wynalazków. Poza tym twórcom kapsuły przyznano specjalną nagrodę: Best International Design Award. Głównym celem targów była wymiana pomysłów naukowców, pracowników uniwersytetów i innych ośrodków naukowych oraz firm promujących innowacyjność w skali światowej.

Nagrody Rady Ministrów

W tym roku prezes Rady Ministrów przyznał 44 wyróżnienia za wybitną działalność naukową i artystyczną oraz rozprawy doktorskie i habilitacyjne.

Wśród laureatów znaleźli się: Małgorzata Bobrowicz z Zakładu Immunologii WUM za pracę doktorską „Wpływ inhibitorów deacetylaz histonów na regulację cząsteczek CD20 w komórkach nowotworowych” oraz Joanna Agata Motyl z Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN za pracę doktorską „Znaczenie kinazy sfingozyny-1 oraz sfingozyno-1-fosforanu w doświadczalnym modelu choroby Parkinsona oraz w farmakologicznej cytoprotekcji”. Ponadto zespołowi naukowców, w skład którego wchodził dr hab. Łukasz Szarpak z Zakładu Medycyny Ratunkowej WUM, przyznano III nagrodę w kategorii „Osiągnięcie naukowo-techniczne” za „Program ECMO dla Wielkopolski” (ECMO, czyli techniki mechanicznego wspomagania krążenia, pozwalające na czasowe zastąpienie funkcji układu oddechowego lub krążenia i oddechowego pacjentów w stanach krytycznych).   <             pk

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum