29 października 2021

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Niemal co czwarty Polak zmaga się z przynajmniej jednym zaburzeniem psychicznym, tak wynika z ogólnopolskiego badania EZOP. Rozwój cywilizacyjny i coraz bardziej dynamiczne tempo życia nie pomagają wyjść z i tak trudnej sytuacji, przeciwnie – problem narasta. Na obciążenia szczególnie narażeni są lekarze. Dla nich – z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego – OIL w Warszawie przygotowała specjalny program wykładowo-warsztatowy.

Blisko trzy dekady temu Światowa Federacja Zdrowia Psychicznego ustanowiła Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Inicjatywa ma pomóc budować globalną świadomość o zaburzeniach emocjonalnych i psychicznych, m.in. w zakresie profilaktyki. Na naszą kondycję psychiczną niewątpliwie wpływają przemęczenie i stres. Lekarze znają te stany z autopsji, mierzą się z nimi na co dzień, często przewlekle. Pandemia koronawirusa tylko spotęgowała problem. W siedzibie OIL w Warszawie medycy mieli okazję wziąć udział w wykładach podzielonych na bloki tematyczne. Pierwszy dotyczył wypalenia zawodowego.

– Gdy jesteśmy wypaleni, myślimy źle o otaczających nas rzeczach, sytuacjach, ludziach, ale w pewnym momencie także o sobie, o swoich kompetencjach. Z tego można osunąć się w depresyjną stronę – wyjaśniała psychiatra, pełnomocnik ds. zdrowia lekarzy i lekarzy dentystów Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie Magdalena Flaga-Łuczkiewicz. Kwestią depresji zajął się lek. Piotr Krawczyk. – Często ludzie, którzy mają depresję, mówią, że mają trudności z podejmowaniem decyzji, że utknęli w miejscu, że spowolnili swoje działania, ale także przestali odczuwać przyjemność – podkreślał psychiatra.

O rozpoznaniu można mówić, gdy charakterystyczne objawy utrzymują się przynajmniej dwa tygodnie. Jedną z przyczyn choroby bywa stałe działanie pod presją. Pacjenci zgłaszają także problemy ze snem, dlatego tak ważna jest umiejętność odprężenia się. Tu pomocne okazały się warsztaty „Zadbaj o siebie z jogą” i „Relaksacyjne bodyworki”. Uczestnicy zajęć mieli okazję poznać niektóre asany, a także nauczyć się prawidłowo oddychać. Asertywność to kolejny temat wykładu poprowadzonego przez dr Martę Kulpę. Prelegentka przedstawiła techniki skutecznej komunikacji: Powtarzajmy do skutku ten sam komunikat. Prowadźmy rozmowę tak, żeby to osoba naprzeciw nas szukała rozwiązania, ale również bądźmy pewni siebie podczas wymiany zdań. Wiedzę teoretyczną ugruntowała praktyka, czyli ćwiczenia w parach.

Ostatni wykład dotyczył zespołu stresu pourazowego i traumy spowodowanej pandemią. – Pandemia wystawiła nas na dużą ilość emocji, nieprzyjemnych ograniczeń i na znaczące modyfikacje kontaktów społecznych. Wszystkich nas naraziła na kryzys, a nawet traumę – zauważyła psycholog Izabela Barton-Smoczyńska. Lekarze mieli też okazję wziąć udział w treningach balintowskich, które są metodą ułatwiającą radzenie sobie z zawodowym stresem. Treningi wchodzą w sferę kontaktu na linii lekarz pacjent. Obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego w naszej izbie uzupełniły indywidualne spotkania z terapeutkami.

Urszula Wolińska-Kułaj

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum