19 grudnia 2018

GONIEC MEDYCZNY

Medycy bronią papieru

Po 1 grudnia 2018 pacjenci nadal będą otrzymywać papierowe druki, ponieważ nie wszyscy lekarze chcą się zgodzić na przymusową elektronizację (medycy świadczą usługi dla ZUS bez dodatkowego wynagrodzenia). Pracodawcy twierdzą, że będą honorować takie potwierdzenia choroby. ZUS zaś zapewnia, że żaden ubezpieczony nie będzie poszkodowany.

Pracownicy na zwolnieniach

Jedna trzecia  pracowników korzysta ze zwolnień lekarskich, gdy nie choruje. Aż 86 proc. z nich uważa, że można tak robić. ZUS podaje, że liczba zwolnień lekarskich wzrosła w Polsce z 18,8 mln w 2014 r. do 21,4 mln w 2017.

Nie pal sobie życia!

W Polsce pali około 9 mln osób – 31 proc. dorosłych mężczyzn i 18 proc. dorosłych kobiet. Z powodu palenia co roku umiera około 380 tys. osób – alarmuje wiceminister zdrowia Zbigniew Król.

Szczepionki będą lepiej chronione

Punkty szczepień będą musiały mieć system elektronicznego monitorowania temperatury, a personel medyczny zostanie dodatkowo przeszkolony.

Trują nas dalej

Mimo że od prawie 20 lat w Polsce obowiązuje zakaz spalania śmieci, proceder ten trwa w najlepsze – poinformował w raporcie Polski Alarm Smogowy. Rmf24.pl podaje, że z dokumentu wynika, iż w 80 proc. gmin można bezkarnie palić śmieciami. Nie ma w nich bowiem skutecznego systemu kontroli palenisk i kotłów w domach.

Hiszpania walczy z oszustwem

Rząd w Madrycie zamierza wyeliminować z centrów medycznych niepotwierdzone naukowo działania medyczne. Chodzi m.in. o homeopatię. Medycyna alternatywna ma też zniknąć z hiszpańskich uczelni wyższych, władze planują również zwalczanie fałszywej reklamy w Internecie.

Syndrom złamanego serca

Odejście partnera, śmierć bliskiej osoby czy utrata pracy mogą być przyczyną kardiomiopatii stresowej o nazwie Takotsubo, zwanej też syndromem złamanego serca. Chorzy mają objawy przypominające zawał mięśnia sercowego. Najczęściej skarżą się na silny ból w klatce piersiowej oraz duszności. Badania wykazują zmiany w zapisie EKG, podwyższony poziom enzymów sercowych i biomarkerów. Pacjenci trafiają na oddział intensywnej terapii.

 

Goniec Medyczny  jest elektronicznym biuletynem informacyjnym, wysyłam bezpłatnie trzy razy w tygodniu na blisko 100 tys. adresów poczty elektronicznej polskich lekarzy i innych profesjonalistów medycznych – użytkowników portalu edukacyjnego „Esculap” (www.esculap.com). Dostęp do wszystkich materiałów i usług w „Esculapie” jest bezpłatny, przy pierwszej wizycie wymagane jest jedynie wybranie własnego loginu i hasła.

Lek. Jarosław Kosiaty, redaktor naczelny „Esculapa”

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum