15 grudnia 2015

Powiem wprost – To był dobry rok

Andrzej Sawoni
prezes ORL w Warszawie

W 2015 r. nasza Izba uzyskała certyfikat zarządzania ISO 9001:2008 i jako pierwsza z izb lekarskich wprowadziła program grupowego ubezpieczenia OC w ramach składki na samorząd. To dwa ważne i zaplanowane przedsięwzięcia. Prace mające na celu zdobycie ISO przyczyniły się do uporządkowania spraw administracyjnych i organizacyjnych, związanych z wykonywaniem zadań na rzecz członków Izby, usprawnienia procedur wewnętrznych, poprawy obsługi lekarzy i lekarzy dentystów. Finansowanie lekarskiego ubezpieczenia OC w ramach składki to przede wszystkim efektywne wykorzystanie funduszu na rzecz członków samorządu lekarskiego, a także ułatwienie pokonywania procedur ubezpieczeniowych. Założony na tę kadencję program integrowania Izby ze środowiskiem lekarskim przez różnorodne działania (szkoleniowe, pomocowe), wychodzenia naprzeciw oczekiwaniom członków samorządu lekarskiego i umacniania poczucia jedności naszej grupy zawodowej będziemy kontynuować.
W połowie listopada dr Konstanty Radziwiłł, od lat związany z samorządem lekarskim i aktywnie działający w jego strukturach, został ministrem zdrowia. Jesteśmy dumni, że członek Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie i wiceprezes naszej Rady Lekarskiej objął ten urząd. Życzymy Koledze siły i wytrwałości w pełnieniu odpowiedzialnej służby, zrealizowania planów, bo przecież zadań przed ministrem Radziwiłłem niemało. 25 postulatów przedstawionych szefowi resortu zdrowia przez Naczelną Radę Lekarską to zbiór zagadnień istotnych dla prawidłowego funkcjonowania i dalszego rozwoju systemu ochrony zdrowia, czy – jak mówi sam minister Radziwiłł – służby zdrowia w Polsce. Oczekujemy m.in. uporządkowania spraw związanych z kształceniem kadr lekarskich, w tym problemu rezydentur, przywrócenia stażu podyplomowego, zminimalizowania procedur administracyjnych w pracy lekarzy, zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia i przywrócenia należnej jej rangi. Jesteśmy przekonani, że ministrowi Radziwiłłowi, znającemu i rozumiejącemu wagę tych problemów, nie zabraknie woli do podjęcia skutecznych działań dla rzeczywistej zmiany w polskiej ochronie zdrowia. A w sprawach lokalnych – zwracamy się do ministra zdrowia z prośbą o wyjaśnienie i uporządkowanie kwestii funkcjonowania warszawskiego Domu Lekarza Seniora. Chcemy, aby to miejsce było dobrą, bezpieczną przystanią dla naszych koleżanek i kolegów w jesieni życia. Jako samorząd lekarski czujemy się za nich odpowiedzialni.
Życzę wszystkim lekarzom i lekarzom dentystom spokojnej pracy, dobrych, oczekiwanych, ale nierewolucyjnych zmian w systemie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa naszych pacjentów. Życzę wszystkim członkom OIL w Warszawie, aby nasza Izba była miejscem przyjaznym, pomocnym, integrującym, miejscem każdego lekarza i lekarza dentysty. Tak widzę naszą rolę w samorządzie i taką misję Izby staramy się realizować.
Życzę Państwu radosnych świąt Bożego Narodzenia, a w nadchodzącym 2016 r. pomyślności w życiu osobistym i zawodowym.

Archiwum