9 stycznia 2017

Goniec Medyczny

Odporne bakterie

Polska znajduje się w niechlubnej grupie państw nadużywających kuracji antybiotykami. Tylko w zeszłym roku w naszych aptekach sprzedano ich aż 38,5 mln opakowań (o 2,5 mln więcej niż rok wcześniej) – wynika z danych Quintiles IMS.

Palenie papierosów groźniejsze

Spustoszenie, jakie wywołuje palenie papierosów, jest większe niż wcześniej podejrzewano. „Science” podaje, że wypalenie 20 papierosów dziennie przez rok jedynie w komórkach płuc powoduje średnio aż 150 mutacji genetycznych!

Ministerstwo lekceważy zdrowie

16 listopada lekarze i Greenpeace zaapelowali do ministra środowiska o wprowadzenie ostrzejszych kryteriów informowania oraz alarmowania o smogu. W odpowiedzi na apel Paweł Sałek, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, stwierdził jednak, że „(…) to, co teraz jest, jest wystarczające”. System alarmowania o smogu w Polsce jest trzy razy mniej restrykcyjny niż przeciętnie w innych krajach europejskich.

Diagnozy

Czy sztuczna inteligencja zastąpi lekarzy w stawianiu diagnozy? Z badań prowadzonych przez naukowców ze Szkoły Medycznej Harvarda wynika, że lekarze dokonują prawidłowej diagnozy dwa razy częściej niż ponad 20 najpopularniejszych aplikacji do analizy objawów choroby.

Depresja i antykoncepcja

Antykoncepcja hormonalna jest powszechnie stosowana. Jak jednak podaje CDC, agencja federalna USA, co trzecia Amerykanka rezygnuje z niej z powodu działań niepożądanych. Najnowsze doniesienia wskazują kolejne działanie uboczne tej metody – prawdopodobnie może ona przyczyniać się do wzrostu ryzyka zachorowania na depresję.

Ożywić mózg

Brzmi to niewiarygodnie, ale specjaliści filadelfijskiej firmy Bioquark CEO chcą dzięki metodzie z wykorzystaniem komórek macierzystych przywrócić niektóre funkcje mózgu osób ze stwierdzoną śmiercią mózgu.

Leczenie depresji

Stymulatory nerwu błędnego wszczepili dwojgu pierwszym pacjentom lekarze w Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach. U obojga zaobserwowano poprawę. Planowane są kolejne zabiegi.

Przedwczesna śmierć

Nieprzestrzeganie norm czasu pracy oraz zatrudnianie lekarzy na umowach cywilnoprawnych, chociaż ich czynności miały wszelkie znamiona stosunku pracy – to główne zarzuty Państwowej Inspekcji Pracy postawione spółce prowadzącej m.in. szpital w Białogardzie. To w nim, po czterech dobach nieprzerwanego dyżuru, zmarła zatrudniona na kontrakcie anestezjolożka.

Czy leci z nami pilot (w POZ)?

Od połowy przyszłego roku prowadzony będzie pilotaż dotyczący nowego sposobu finansowania podstawowej opieki zdrowotnej – poinformował minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Resort chce, by placówki POZ otrzymywały wydzielone środki na badania diagnostyczne i porady specjalistyczne.

Nie mogą kłamać

Należy podjąć dyskusję na temat sytuacji produktów homeopatycznych w Polsce oraz informacji, jakie tym produktom mają towarzyszyć, w kontekście możliwości wprowadzania pacjentów w błąd – uważa prezes NRL Maciej Hamankiewicz.

Suplementy

Niemal dziewięciu na dziesięciu dorosłych Polaków deklaruje, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy stosowało leki dostępne bez recepty i suplementy diety – wynika z najnowszego sondażu CBOS.

Nowy konsultant krajowy

Płk prof. dr hab. n. med. Marek Rękas, kierownik Kliniki Okulistyki Wojskowego Instytutu Medycznego, został nowym konsultantem krajowym w dziedzinie okulistyki.

GIF ukarze apteki

Namawianie lekarzy, by kierowali pacjentów po leki do konkretnych placówek, łamie zakaz reklamy. Aptece grozi za to grzywna, a nawet utrata zezwolenia. Tak uważa inspekcja farmaceutyczna.

Tragiczny finał

Tragicznie zakończyły się warsztaty medycyny naturalnej w Grodzisku Mazowieckim. Uczestniczka „ceremonii kambo”, której zaaplikowano wydzielinę amazońskiej żaby kambo, nie żyje.

Eutanazja w Belgii

Z raportu Belgijskiej Komisji Federalnej dotyczącego kontroli i oceny eutanazji wynika, że w latach 2014–2015 na 3950 osób poddanych eutanazji 124 cierpiały na zaburzenia psychiczne i behawioralne. To aż cztery razy więcej niż w poprzednich latach.

Goniec Medyczny” jest elektronicznym biuletynem informacyjnym, wysyłanym bezpłatnie trzy razy w tygodniu pod blisko 100 tys. adresów poczty elektronicznej polskich lekarzy i innych profesjonalistów medycznych – użytkowników portalu edukacyjnego Esculap (www.esculap.com). Dostęp do wszystkich materiałów i usług w Esculapie jest bezpłatny, przy pierwszej wizycie wymagane jest jedynie wybranie własnego loginu i hasła.

Lek. Jarosław Kosiaty

redaktor naczelny Esculapa

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum