30 stycznia 2019

Goniec Medyczny

Bezprawne testy

Prokuratura Okręgowa w Toruniu prowadzi sprawę o zadośćuczynienie dla 196 osób, na których – bez ich wiedzy i zgody – jedna z grudziądzkich przychodni testowała szczepionki przeciwko ptasiej grypie.

Co przeciętny Polak zjada?

Są w serku, batoniku, kiełbasie: konserwanty, emulgatory, sztuczne barwniki. Przeciętny Polak zjada ich rocznie dwa kilogramy. U części dzieci spożycie niektórych dodatków do żywności przekracza limit nawet o 500 proc. – alarmuje NIK.

Jest sposób na płytkę nazębną

Naukowcy z portugalskiego Uniwersytetu w Coimbrze opracowali na bazie składników organicznych środek chroniący zęby przed negatywnym działaniem bakterii.

Uszkodzone plemniki

Z badań opublikowanych w „Clinical Chemistry” wynika, że uszkodzenia DNA w nasieniu mężczyzny mogą powodować wielokrotne poronienia u jego partnerki.

Złe skutki pracy przy komputerze

Szybko się zwiększa liczba krótkowidzów na świecie, obecnie jest ich ponad 1,6 mld, ale w 2020 r. z tą wadą wzroku będzie już 2,5 mld ludzi – ostrzega dr Anna Maria Ambroziak z Warszawy.

Choroba Alzheimera jest zaraźliwa?

Pozyskiwany ze zwłok hormon wzrostu, wykorzystywany w terapii dzieci, mógł być przyczyną ich późniejszej choroby Alzheimera – informuje „Nature”. To kolejny dowód, że związane z chorobą Alzheimera białka mogą być przenoszone z człowieka na człowieka.

Polacy cierpią na FOMO

Powinniśmy zafundować sobie odwyk od Internetu. Uzależnione mogą być 4 mln osób. FOMO (z ang. Fear of Missing Out) zapewne już za kilka lat stanie się
poważnym problemem na całym świecie. W dużym uproszczeniu to lęk przed wypadnięciem z obiegu informacyjnego.

Kubki termiczne

Główny Inspektorat Sanitarny zaleca, aby nie używać „kubków termicznych bambusowych”. Stwierdzono w nich bowiem „migrację formaldehydu”.

Goniec Medyczny  jest elektronicznym biuletynem informacyjnym, wysyłam bezpłatnie trzy razy w tygodniu na blisko 100 tys. adresów poczty elektronicznej polskich lekarzy i innych profesjonalistów medycznych – użytkowników portalu edukacyjnego „Esculap” (www.esculap.com). Dostęp do wszystkich materiałów i usług w „Esculapie” jest bezpłatny, przy pierwszej wizycie wymagane jest jedynie wybranie własnego loginu i hasła.

Lek. Jarosław Kosiaty, redaktor naczelny „Esculapa”

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum