30 stycznia 2020

E-recepta weszła w życie

Od 8 stycznia 2020 r. recepty w Polsce są wystawiane – poza nielicznymi wyjątkami*
– tylko w postaci elektronicznej.

Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia podaje, że dziennie wystawianych jest około 2 mln e-recept. Według stanu na 13 stycznia było ich łącznie 70,4 mln, a liczba ta dynamicznie rośnie. E-recepty wystawia blisko 95 tys. lekarzy i 10 tys. podmiotów leczniczych (w jednym może być nawet kilkadziesiąt placówek). 1,1 mln obywateli założyło sobie internetowe konto pacjenta. Zainteresowanie dostępem do konta zdecydowanie wzrosło w styczniu. Od 2 do 13 grudnia 2019 r. aktywowano nieco ponad 51 tys. kont IKP, od 2 do 14 stycznia – blisko 243 tys.

8 stycznia 2020 r. nie był jednakże pierwszym dniem z e-receptą, gdyż wiele podmiotów realizowało z dużym wyprzedzeniem przygotowania  do wystawiania recepty w postaci elektronicznej. Dzięki temu lekarze zyskali czas na zapoznanie się z nowym systemem i szkolenie.

– W naszych przychodniach część lekarzy wystawiała e-recepty już wcześniej, gdy nie było to obligatoryjne – mówi dr Jerzy Szewczyk, zastępca dyrektora ds. lecznictwa SZPZLO Warszawa-Praga Północ. – Testowaliśmy system, zyskując szansę na poprawę błędów informatycznych. Mamy prężny dział informatyki, jego pracownicy ćwiczyli z lekarzami i prowadzili szkolenia wewnętrzne. Szczęśliwie sposób wystawiania e-recept niewiele się różni od tego, z którego korzystaliśmy do tej pory. Jak każda zmiana, wprowadzenie e-recept rodziło obawy. Niektórzy lekarze deklarowali odejście z pracy w przypadku obowiązku ich wystawiania. Ostatecznie zrezygnowała z pracy jedna osoba. Lekarze i pacjenci ciągle uczą się funkcjonowania z e-receptą. Istotnym problemem jest okresowy brak dostępu do platformy P1, co uniemożliwia wystawienie e-recepty. W pierwszych dniach zdarzało się to dość często i budziło zrozumiałą irytację lekarzy, którzy obawiali się, że to efekt ich braku umiejętności lub problem z naszym systemem informatycznym. Emocje i wydłużone trwanie wizyt wpływały na negatywną ocenę systemu. Szczęśliwie awarie P1 zdarzają się rzadziej. W tych przypadkach lekarze drukują recepty z komputera lub wypisują ręcznie na starych zasadach. Oszczędności papieru i czasu, na które liczyliśmy przy wystawianiu e-recept, na razie praktycznie nie ma. Z wydruku papierowego czterocyfrowego kodu dostępu rezygnują głównie osoby młode, które mają już internetowe konta pacjenta. Wielu starszych pacjentów oczekuje wydrukowania kodu i potwierdzenia wystawienia recepty. Myślę, że wprowadzenie nowej formy wystawiania recept w porównaniu z innymi zmianami (np. dotyczącymi wystawiania zleceń na środki zaopatrzenia medycznego) jest nieźle przygotowane, ale przyzwyczajenie się do elektronicznych recept wymaga czasu.

Od 1 stycznia 2019 r. do realizowania e-recept były przygotowane apteki.

 Od 8 stycznia 2020 r. recepty wystawiane na starych zasadach trafiają do nas sporadycznie – twierdzi mgr farm. Beata Litwinowcz. – Do apteki przychodzą głównie pacjenci
z e-receptami, ale w wersji wydrukowanej. Mało jest osób, które podają tylko czterocyfrowy kod lub przedstawiają receptę w formie PDF w telefonie. Z tej możliwości korzystają przede wszystkim ludzie młodzi. Starsi mają zapewne trudności z e-receptami. Ostatnio jeden z pacjentów pytał, co trzeba zrobić, aby założyć konto internetowe (IKP). Na pewno starsze osoby potrzebują pomocy, dostają zatem wydruk informacyjny od lekarza. Nam to również ułatwia pracę, bo gdyby system się zawiesił, przynajmniej mamy wyszczególnione leki. Jeśli pacjent poda wyłącznie kod, a system nie zadziała, nie mamy możliwości zrealizowania recepty.

W okresie poprzedzającym wprowadzenie obowiązku wystawiania e-recept odbyło się wiele kursów dla personelu medycznego. CSIOZ informuje, że przeszkolił blisko 60 tys. lekarzy.
Takie zajęcia organizował m.in. Ośrodek Doskonalenia Zawodowego Lekarzy i Lekarzy Dentystów OIL w Warszawie. Uczestniczyło w nich około 1 tys. lekarzy. Jak bardzo były takie szkolenia potrzebne, świadczy duża liczba zainteresowanych. Wprowadzenie e-recepty nie kończy zmian. Obecnie trwają prace nad wdrożeniem e-skierowania.  Od 8 stycznia 2021 r. skierowania będą obowiązkowo wystawiane w postaci elektronicznej. Informacje o sposobie rozpoczęcia pracy z e-skierowaniem oraz aktualna lista podmiotów wystawiających i/lub realizujących e-skierowania zamieszczone zostały na stronie:

https://www.csioz.gov.pl/e-zdrowie-p1/e-skierowanie/ 

ach

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum