28 stycznia 2022

Felieton prezesa ORL w Warszawie (luty 2022)

Koleżanki i Koledzy, walka z pandemią w naszym kraju coraz mniej skupia się na przesłankach medycznych, a coraz bardziej na politycznych i światopoglądowych.

ŁUKASZ JANKOWSKI
prezes ORL w Warszawie

My, lekarze, o niewystarczające przygotowanie kraju do kolejnej fali pandemii możemy mieć pretensje do klasy politycznej. I do skoncentrowanej na sondażowych słupkach poparcia, niezdolnej do podejmowania odważnych i koniecznych decyzji, np. dotyczących obowiązku szczepień, koalicji rządzącej, a także do całkowicie biernych wobec pandemii, pozycjonujących się jako obserwatorzy, polityków z drugiej strony politycznej sceny. Zostaliśmy z pacjentami sami na tej wojnie. Na wojnie, której front przebiega dziś w szpitalach i przychodniach, a nie w Sejmie ani przy Miodowej.

Kolejne decyzje polityków wywołują tylko frustrację i utrudniają pracę. Jesteśmy świadkami ruchów pozorowanych i próby ingerencji w nasze kompetencje za pomocą aktów prawnych. Jak wtedy, gdy rozporządzeniem wprowadzono obowiązek osobistego zbadania przez lekarza POZ pacjenta (nawet takiego, który tego nie wymaga) z COVID-19 w ciągu 48 godz., nie biorąc pod uwagę ani zasobów kadrowych, ani medycznego sensu takiego zapisu. Nas, lekarzy, uprzedmiotowiono – słyszymy wciąż o łóżkach i stetoskopach, a cel badania sprowadzono do „osłuchania, po to, żeby pacjent czuł się spokojniejszy”. Co nas czeka w przyszłości? Próba wydania ustawy likwidującej kolejki do specjalistów? Zbliżamy się do granicy absurdu. Przyjęta przez rządzących strategia nie zdaje jednak egzaminu, a winy nie da się już zwalić na lekarzy.

W Okręgowej Radzie Lekarskiej nie boimy się mówić wyraźnie o rzeczach ważnych. Nagłaśniamy problemy środowiska lekarskiego. Walczymy o wizerunek naszego zawodu, m.in. prowadząc kampanię społeczną „Jestem lekarzem, jestem człowiekiem”. Mamy swoje zdanie i nie boimy się go wyrażać. W tym numerze „Pulsu” możecie Państwo przeczytać np. stanowisko ORL mówiące o konieczności wprowadzenia obowiązku powszechnych szczepień przeciwko COVID-19. Skierowaliśmy również słowa poparcia dla organizacji lekarzy rodzinnych, walczących ze szkodliwą dla naszego zawodu legislacją.

Niezmiennie jako OIL wychodzimy z inicjatywami na rzecz naszego środowiska. Właśnie zakończyło się przyjmowanie projektów do pierwszego w Polsce izbowego budżetu partycypacyjnego. O wynikach będziemy Państwa informowali w naszych mediach. Dbajcie Państwo o siebie w tym trudnym czasie. Bądźcie zdrowi.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum