8 marca 2004

Lekarze o eutanazji

25 maja 2002 roku na Jasnej Górze w Częstochowie odbyła się, zorganizowana przez Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich, konferencja „Lekarze o eutanazji”.
Do podjęcia tematu eutanazji skłoniły nas pojawiające się w środkach masowego przekazu informacje o sondażach opinii publicznej, według których znaczna część polskiego społeczeństwa opowiada się za jej legalizacją.
Pełni obaw nie tylko o możliwość dopuszczenia w naszym kraju do legalnego zabijania ludzi u schyłku życia, ale też o to, że – jak w przypadku aborcji – to nas, lekarzy, wyznaczy się do roli zabójców, postanowiliśmy problem eutanazji omówić w gronie osób, które z racji swojego zawodu, a może bardziej powołania, towarzyszą ludziom chorym w ostatnich chwilach ich życia. Wśród prelegentów znaleźli się więc zarówno lekarze, jak i teologowie.
Materiały z konferencji wydaliśmy w formie książkowej. Książka ujrzała światło dzienne dzięki staraniom dr. Marka Kośmickiego, ówczesnego prezesa Zarządu Głównego KSLP, kardiologa z Warszawy.
Podaje ona różne definicje eutanazji; stanowi również próbę wyjaśnienia nieporozumień, jakie nagromadziły się wokół tego pojęcia. Ponadto zawiera przemyślenia kolegów-lekarzy o cierpieniu towarzyszącym nieuleczalnej chorobie i o sposobach przeciwstawiania się pokusie rozpaczy.
Autorami poszczególnych artykułów są ks. Józef Jachimczak, krajowy duszpasterz służby zdrowia, ks. prof. Wojciech Bołoz, bioetyk, oraz lekarze, członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich: dr Marek Kośmicki, prof. Irena Jabłońska-Kaszewska, wybitny hepatolog z Gdańska, prof. Jacek Łuczak z Poznania, pierwszy krajowy specjalista z zakresu medycyny paliatywnej, dr Rafał Michalik, pediatra z Krakowa, prof. Tadeusz Chruściel, pierwszy prezes NRL, prof. Teresa Widomska-Czekajska, kardiolog z Lublina, prof. Ludwika Sadowska, pediatra z Wrocławia, dr Szczepan Cofta i dr Maciej Cymerys z Poznania oraz pisząca te słowa, Anna Gręziak, anestezjolog, obecny prezes ZG KSLP.
Gorąco zachęcam do zainteresowania się tą pozycją.

Anna Gręziak
Autorka jest prezesem Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich

Archiwum