25 maja 2004

W radomskiej delegaturze

Bal charytatywny

Ponad 4 tys. zł zebrano w czasie drugiego balu charytatywnego „Lekarze dzieciom”, zorganizowanego przez Delegaturę Radomską OIL i firmę Sanofi-synthelabo.

Bal (tak jak ubiegłoroczny) odbył się w Resursie Obywatelskiej. – Chętnych do wspólnej zabawy było więcej niż w przed rokiem. Karnawał żegnało ponad 80 par. Wśród uczestników był też szef samorządu lekarskiego dr Konstanty Radziwiłł – poinformował przewodniczący Delegatury Radomskiej OIL Tadeusz Kalbarczyk. Bal zorganizowano w konwencji „Lata dwudzieste, lata trzydzieste”. Do zabawy (przy udziale wodzireja) zachęcał zespół wokalno-instrumentalny „Ambara” z Kielc. W czasie balu odbyła się aukcja charytatywna – do licytacji wystawiono między innymi akwarele wykonane przez uczniów radomskiego Liceum Plastycznego. Pieniądze ze sprzedaży trafią do chorych dzieci z regionu radomskiego.

Odznaczenie „Przyjaciel Dziecka” dla radomskiej lekarki

Dr Anna Ciszek, otolaryngolog i kierownik Specjalistycznego Punktu Konsultacyjnego „Słyszę” w Radomiu, otrzymała odznaczenie „Przyjaciel Dziecka”.

Wyróżnienie – na wniosek rodziców i dzieci – przyznaje Zarząd Wojewódzki Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Warszawie. Uroczystość wręczenia odznaczenia „Przyjaciel Dziecka” odbyła się w Przedszkolu nr 4 im. Juliana Tuwima w Radomiu. Jak poinformował przedstawiciel TPD w Radomiu Włodzimierz Wolski, jest to najstarsze polskie wyróżnienie za działalność na rzecz dzieci – istnieje od 1920 roku. Takimi odznaczeniami może pochwalić się zaledwie kilkunastu radomian. Dr Anna Ciszek została wyróżniona za działalność na rzecz dzieci niesłyszących i niedosłyszących. Od kilku lat kieruje punktem specjalistycznym „Słyszę” w Radomiu – jest on filią warszawskiego Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, prowadzonego przez prof. Henryka Skarżyńskiego. Anna Ciszek jest w regionie prekursorem przesiewowych badań słuchu noworodków. Koordynowała także przesiewowe badania słuchu i wzroku w szkołach regionu radomskiego – programem badania słuchu objęto łącznie 21 tys. dzieci. Opiekuje się też dorosłymi. Dla swoich młodszych pacjentów – w ramach współpracy Instytutu ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Dzieci Osób Niesłyszących i Niedosłyszących – organizuje co roku bezpłatne turnusy rehabilitacyjne: wyjazdowe i stacjonarne.

Nowy sprzęt w pogotowiu

Radomska Stacja Pogotowia Ratunkowego wkrótce wymieni sprzęt medyczny – otrzymała dotację od władz samorządowych miasta.

Dotacja wyniesie 387 tys. zł. Pieniądze wystarczą na zakup
nowej cieplarki do ratowania noworodków oraz defibrylatorów, pulsokrymetrów, respiratorów, pomp infuzyjnych i aparatów ekg – poinformował wicedyrektor Pogotowia Ratunkowego Andrzej Boczyński. Dodał, że wymiana używanego od wielu lat, przestarzałego sprzętu była już konieczna. Podkreślił, że nowa aparatura zwiększy skuteczność pracy lekarzy ratujących życie i zdrowie w nagłych przypadkach.

Kolumnę redaguje Mirosław WĄSIK

Archiwum