24 czerwca 2004

U Ojca Świętego

W dniach 30 kwietnia – 9 maja br., dzięki staraniom Okręgowej Izby Lekarskiej
w Warszawie, przewodniczącego ORL Andrzeja Włodarczyka oraz Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy i prezesa oddziału mazowieckiego Michała Troszyńskiego, odbyła się pielgrzymka pracowników służby zdrowia do Włoch i Watykanu, pod duchowym przywództwem duszpasterza służby zdrowia w Archidiecezji Warszawskiej ks. Andrzeja Otyszeckiego.

W pielgrzymce wzięły udział 43 osoby z Warszawy i województwa mazowieckiego. Trasa wiodła przez ziemię włoską – przemierzyliśmy ją wzdłuż i wszerz.
W Bazylice św. Marka w Wenecji mszę koncelebrował nasz opiekun, ks. Andrzej. Następnie zwiedziliśmy najważniejsze sanktuaria położone w pobliżu Adriatyku, m.in. Loreto, Lanciano – miejsce cudu eucharystycznego, San Giovanni Rotondo, w którym oprócz bazyliki zwiedziliśmy także ogromny wielospecjalistyczny szpital, założony przez stygmatyka Świętego Ojca Pio. Oprowadzali nas włoscy lekarze i polskie pielęgniarki – pracujące tam siostry zakonne. Dyrektor szpitala umożliwił nam obejrzenie najnowocześniejszych urządzeń diagnostycznych.
W czasie naszej pielgrzymki oddaliśmy hołd żołnierzom II Korpusu Armii gen. Andersa na największych w Italii cmentarzach polskich w Loreto i Monte Cassino, gdzie złożyliśmy wiązanki kwiatów. Zwiedziliśmy także odrestaurowane z pietyzmem opactwo św. Benedykta na Monte Cassino wraz z bazyliką.
W każdym zwiedzanym mieście uczestniczyliśmy we Mszy św. odprawianej przez naszego duszpasterza, który też podczas podróży intonował modlitwy i pieśni religijne, stwarzając przyjazną, serdeczną atmosferę. Byliśmy uważani przez Włochów za bardzo rozśpiewaną grupę. Odwiedzając kolejne sanktuaria i zabytki, poznawaliśmy historię chrześcijaństwa, podziwiając jednocześnie wspaniałą architekturę miast włoskich.
Centralnym punktem naszej pielgrzymki była audiencja generalna na placu św. Piotra w Watykanie, a najważniejszym przeżyciem duchowym – możliwość zbliżenia się do Ojca Świętego i otrzymania Jego błogosławieństwa wraz z życzeniami dla całej służby zdrowia w Polsce. Przekazaliśmy Ojcu Świętemu obraz przedstawiający kwiaty w wazonie, namalowany farbami zapachowymi przez niewidomego chłopca z Zakładu dla Ociemniałych w Laskach. Ojciec Święty przyjął nasz dar ze szczególnym wzruszeniem, gdy dowiedział się, kto jest autorem obrazu.
W drodze powrotnej przecięliśmy ponownie Półwysep Apeniński, od Morza Tyrreńskiego do Adriatyku, zwiedzając Asyż, a w nim przepiękną bazylikę ozdobioną słynnymi freskami Giotta, które uległy częściowemu uszkodzeniu podczas niedawnego trzęsienia ziemi, a także grobowiec św. Franciszka i św. Klary. (Warto dodać, że Mel Gibson przygotowuje się do realizacji filmu o św. Franciszku).
Po kilku dniach wspólnego podróżowania zawarliśmy nowe znajomości i przyjaźnie. Cała podróż upływała w ciepłej i miłej atmosferze. Wymieniliśmy adresy i telefony w nadziei na następną wspólną pielgrzymkę. Serdecznie dziękujemy organizatorom.

Maria KAZUBEK-SZYBKA i Anna WIECZYŃSKA

Archiwum