24 października 2004

Pliva wygrała

Zapadł wyrok w procesie o zakaz nieuczciwej konkurencji. Proces wytoczyła Pliva Kraków
firmom Janssen-Cilag oraz Johnson & Johnson.

Pliva zarzucała im, że rozpowszechniały nieprawdziwe informacje głoszące, że zamierza ona nielegalnie wprowadzić do obrotu w Polsce preparat Risset. Kampanię tę firmy prowadziły za pośrednictwem mediów oraz korespondencji kierowanej do lekarzy i farmaceutów. Sąd Okręgowy w Krakowie uznał, że informacje rozpowszechniane przez firmy Janssen-Cilag oraz Johnson & Johnson były nieprawdziwe i stanowiły przejaw nieuczciwej konkurencji.
Sąd Okręgowy w Krakowie zakazał im rozpowszechniania tych informacji. Firmy mają też zamieścić – na łamach „Rzeczpospolitej”, „Gazety Farmaceutycznej” i „Psychiatrii Polskiej” – ogłoszenia, w których przyznają, że podawały w mediach nieprawdę. Wyrok zapadł w pierwszej instancji i jest nieprawomocny.
Risset to lek stosowany w leczeniu schizofrenii lekoopornej. Preparat został zarejestrowany w Polsce w listopadzie 2002 r. Risset jest produkowany przez chorwacki oddział firmy Pliva. Jest on mniej więcej o 40 proc. tańszy od swojego odpowiednika – opartego na tej samej substancji czynnej leku Rispolept, dystrybuowanego w naszym kraju przez firmę Janssen-Cilag (powiązaną kapitałowo z Janssen Pharmaceutica, belgijskim producentem Rispoleptu; obie zaś są powiązane z farmaceutycznym koncernem Johnson & Johnson). Ü

AK

Archiwum