6 listopada 2004

Wypoczynek lekarzy emerytów

Jak co roku lekarze emeryci spotkali się w Wildze – tym razem odpoczywali w Ośrodku Rehabilitacyjno-Wypoczynkowym „Świt”. Pobyt zorganizowała przewodnicząca Komisji Emerytów i Rencistów dr Daniela Machnicka-Bacciarelli. W ośrodku wszystkie domki są drewniane. W każdym – 2 pokoje dwuosobowe, kuchnia i łazienka z wanną (niestety bez uchwytów, co osobom niepełnosprawnym utrudnia kąpiel). Z pokojów – wyjście na duży, zadaszony taras z meblami ogrodowymi. W sosnowym lesie na obszarze 1,5 ha jest 20 domków. Wokół nich – ścieżki z płyt chodnikowych prowadzące do obszernej jadalni
i sal zabiegowych. W pobliżu – czyste jezioro z piaszczystą plażą.

Ośrodkiem, już od 12 lat dzierżawionym od Spółdzielni Inwalidów, kieruje dr Janusz Kostrzewa. Bada kuracjuszy, zaleca (niekiedy też wykonuje) zabiegi rehabilitacyjne.
Są tu organizowane turnusy 2- lub 4-tygodniowe. Prowadzona jest gimnastyka zbiorowa i indywidualna, masaże lecznicze, muzykoterapia i hipoterapia (cztery konie są własnością ośrodka). Przyjeżdżają tu nie tylko ludzie starsi czy inwalidzi, ale również rodziny z dziećmi.
Ośrodek zatrudnia 10 osób, w tym 3 – z personelu medycznego. W czasie każdego turnusu organizowane są różne atrakcje, np.: ognisko z pieczeniem kiełbasek, spotkania towarzyskie przy świecach, dyskoteka z kawą i ciastkami.

Jesteśmy spokojni o nasze zdrowie, bo apteczka jest zaopatrzona w podstawowe leki pierwszej pomocy, a nad nami czuwa zawsze uśmiechnięta, przyjazna ludziom dr Daniela Machnicka-Bacciarelli. Ü

Anna BIEŻAŃSKA

Archiwum