1 kwietnia 2005

z Mazowsza

Kolumnę redaguje
Piotr KACZMAREK

Tomograf i karetka dla Płońska

Płoński szpital uzyska z funduszy strukturalnych prawie dwa miliony złotych na zakup tomografu komputerowego.

Kwota dofinansowania wyniesie 1973151 zł, a wartość całego projektu 2682688 zł. Do tej pory chorych i rannych wymagających badania tomografem wysyłano do Warszawy, Płocka lub Ciechanowa. Wydłużało to czas podjęcia decyzji co do dalszego postępowania. Niebagatelny był także koszt transportu i wykonywania tych badań w innych szpitalach. Dzięki nowemu zakupowi wzrośnie znaczenie płońskiego oddziału ratownictwa drogowego.
Od samorządu wojewódzkiego płoński szpital otrzymał nową karetkę ratunkową.
Ambulans, mercedes z pełnym wyposażeniem medycznym, wart jest 250 tys. zł. To już druga karetka, jaką Płońsk otrzymał w ciągu roku. Nowy nabytek oddziału ratownictwa drogowego ma ważne znaczenie ze względu na położenie Płońska – na skrzyżowaniu dróg krajowych.

Komputer i ksero dla poradni

Poradnia leczenia uzależnień przy szpitalu w Wyszkowie otrzymała nowy sprzęt komputerowy – poinformował „Tygodnik Ostrołęcki”.

Zestaw o wartości 7 tys. zł składa się z komputera wraz z oprogramowaniem, drukarki laserowej oraz kserokopiarki. Sprzęt zakupiono ze środków Starostwa Powiatowego. Wyszkowski samorząd już od dłuższego czasu wspiera szpital zarówno rzeczowo, jak i finansowo, np. poprzez umorzenie podatku od nieruchomości. W tym roku była to niebagatelna kwota 53 tysięcy złotych.

Psychiatria dla nieletnich przestępców

W Garwolinie powstaje pierwszy w Polsce ośrodek dla nieletnich przestępców z zaburzeniami psychicznymi.

Krajowy Ośrodek Psychiatrii Sądowej dla Nieletnich został powołany do życia rozporządzeniem ministra zdrowia z kwietnia ub.r. W lipcu dyrektorem ośrodka został psycholog Marek Ignaczak. W październiku rozpoczęło się finansowanie placówki z budżetu państwa.
Do ośrodka – z terenu całej Polski – trafiać będą nieletni od 13. do 18. roku życia z chorobami psychicznymi (schizofrenia, depresja, uzależnienia), którzy jednocześnie mają zatargi z prawem (dopuszczają się czynów, za które osoba dorosła poniosłaby odpowiedzialność karną). Garwoliński ośrodek jest placówką w pełni odizolowaną, ma wzmocnione zabezpieczenia (wysoki mur, własna ochrona, elektroniczny monitoring wewnątrz i na zewnątrz). Każdym pacjentem będzie się opiekowało czterech pracowników.
Na podstawie doświadczeń z Garwolina planuje się utworzenie kolejnych ośrodków regionalnych i jeden odwykowy.

Białe weekendy w Warszawie

Warszawski urząd miejski postanowił dofinansować dodatkowe dyżury lekarzy specjalistów w przychodniach.

Na cel ten przeznaczono w budżecie miasta 300 tys. zł. Według urzędu, największe problemy z dostępnością do specjalistów mają pacjenci z Bródna, Mokotowa, Pragi Południe, Ursynowa, Ochoty i Żoliborza. Poradnie, w których czeka się najdłużej, otrzymają z budżetu miasta pieniądze na opłacenie dodatkowych dyżurów dla lekarzy. Specjaliści będą przyjmować w soboty i niedziele. Na początek akcja obejmie trzy poradnie: na Mokotowie, Ochocie i Żoliborzu.

Protest w Szpitalu Praskim

23 lutego br. pracownicy Szpitala Praskiego w Warszawie protestowali przeciwko wejściu w życie regulacji prawnych umożliwiających komornikom zajmowanie kont szpitalnych ze środkami na wypłaty wynagrodzeń.

Na godzinę personel placówki odszedł od łóżek pacjentów i zawiesił działanie przychodni specjalistycznych.
Protest zbiegł się w czasie z objęciem stanowiska przez nowego dyrektora placówki. Została nim Hanna Petsch. Zastąpiła na tym stanowisku Henryka Janiaka, pełniącego funkcję dyrektora od listopada 2004 r. Nowa dyrektor jest anestezjologiem, dotychczas była ordynatorem oddziału intensywnej terapii.
Szpital Praski ma największe zadłużenie ze wszystkich warszawskich placówek, wynoszące 28 mln zł.

Konflikt o wynajem

Dyrektor Szpitala Grochowskiego Andrzej Jacyna wypowiedział umowę wynajmu Klinice Kardiologii, prowadzonej przez Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.

Dotychczasowa umowa nie przewidywała płatności za wynajem, co według władz szpitala czyni ją niezgodną z prawem. Przygotowywany jest dokument, na podstawie którego klinika będzie zobowiązana płacić za wynajem pomieszczeń. Sprawa doprowadziła do konfliktu pomiędzy kliniką a szpitalem. Decyzję władz szpitala skrytykowała jego rada społeczna, która domaga się odwołania dyrektora. Wniosek ten poparli radni Pragi Południe.

Bez szefa

Od lutego br. Zakład Opieki Zdrowotnej w Cegłowie nie ma kierownika – podaje tygodnik „Co słychać”.

Dotychczasowy szef gminnego ośrodka zdrowia został zwolniony dyscyplinarnie za naruszenie obowiązków pracowniczych. Władze gminy poszukują specjalisty, który obejmie to stanowisko.

Archiwum