10 października 2005

Radcy w Krakowie

W czerwcu br. w Krakowie odbyło się kolejne spotkanie radców prawnych okręgowych izb lekarskich.

Gospodarzem poprzedniego była OIL w Warszawie. W tegorocznym spotkaniu uczestniczyli m.in. przewodniczący kilku rad okręgowych, w tym przewodniczący ORL w Warszawie Andrzej Włodarczyk. Naszą Izbę reprezentowali również mec. Elżbieta Barcikowska, dr Ładysław Nekanda-Trepka i mec. Witold Preiss.
O tym, że w systemie ochrony zdrowia pełno jest rozmaitych paradoksów prawnych, brakujących rozporządzeń, niewyjaśnionych interpretacji, niejasnych bądź sprzecznych intencji ustawodawczych, zawikłanych przepisów – nikogo specjalnie nie trzeba przekonywaćpisze w „Biuletynie Lekarskim” OIL w Krakowie red. Stefan Ciepły w obszernej relacji z tej narady pt. „W poszukiwaniu zdrowego rozsądku”.
Jednocześnie organy izb oczekują klarownych stanowisk w wielu kwestiach. Od kogo? Oczywiście od swoich radców prawnych. A ci, przyparci do muru, ryzykują rozmaite interpretacje płynące z ich wiedzy i doświadczenia, niekiedy jednak sprzeczne z praktyką innych izb. Mamy więc często niezawiniony galimatias, różniące się decyzje. Organy administracji państwowej nie spieszą się bowiem z porządkowaniem przepisów.
A stanowiska trzeba zajmować i decyzje podejmować. Lepiej, by były one zgodne, by były efektem wspólnego namysłu. Stąd niezbędne są takie ogólnopolskie spotkania radców prawnych okręgowych izb. Tym razem z inicjatywą wystąpiła mec. Ewa Krzyżowska – szef biura radców prawnych OIL w Krakowie (na zdjęciu – z prawej, wraz z mec. Agnieszką Nawarą-Dubiel). Ü

eg, sc

Archiwum