7 października 2005

Z Mazowsza

Kolumnę redaguje Piotr Kaczmarek

Karetki dla Otwocka

W sierpniu br. otwocki szpital wzbogacił się o dwa ambulanse.

Pierwsza karetka to sześcioletni volkswagen, wyposażony w fotel kardiologiczny oraz nosze. Środki na zakup pojazdu pochodziły ze zbiórki przeprowadzonej we wszystkich parafiach powiatu otwockiego. Zebrano ponad 45 tys. zł. Drugą karetkę, tej samej marki, zakupiono ze środków pozyskanych ze sprzedaży samochodu służbowego szpitala oraz z nawiązek zasądzonych przez otwocki sąd na rzecz ZP ZOZ w Otwocku. Pierwotnie pojazd miał spełniać funkcje typowo transportowe, ale jego stan techniczny pozwala na użycie go jako ambulansu. Własna obsługa pogotowia jest jednym z elementów programu restrukturyzacyjnego szpitala.

Nowa klinika na Szaserów

22 lipca br. na terenie Wojskowego Instytutu Medycznego przy Szaserów otwarto Klinikę Psychiatrii i Stresu Bojowego.

Głównym zadaniem nowej placówki będzie udzielanie kompleksowej pomocy psychiatrycznej i psychologicznej żołnierzom Wojska Polskiego cierpiącym z powodu zaburzeń będących następstwem stresu bojowego. Z pomocy specjalistycznej będą mogły korzystać również rodziny wojskowych oraz, w miarę możliwości, ofiary katastrof, zamachów terrorystycznych i klęsk żywiołowych. W klinice będzie funkcjonował całodobowy oddział psychiatryczny, oddział dzienny poradni zdrowia psychicznego dla pacjentów niewymagających hospitalizacji oraz zakład ekspertyz psychiatrycznych, prowadzący m.in. monitoring stanu psychicznego żołnierzy wypisanych z placówek leczniczych. Decyzja o powołaniu placówki zapadła w styczniu br. Dyrektorem kliniki został płk rez. doc. Stanisław Ilnicki.

Nowa karetka dla Piaseczna

Piaseczyńskie pogotowie w sierpniu br. otrzymało nowy ambulans.

Pojazd marki „Mercedes Sprinter” wartości 180 tys. zł jest wyposażony w nosze, butlę z tlenem, aparat EKG i defibrylator. Zakup został sfinansowany ze środków powiatu i gminy Piaseczno oraz gmin Konstancin-Jeziorna i Prażmów.

Laparoskopia w Grodzisku

Na początku sierpnia br. w grodziskim Szpitalu Zachodnim otwarto salę operacyjną.

Została ona wyposażona w nowoczesny sprzęt laparoskopowy wartości 2,5 mln. zł. Sal o takim standardzie jest na świecie tylko ok. 350.

Medycyna lotnicza

29 sierpnia br. w Warszawie rozpoczął się międzynarodowy Kongres Medycyny Kosmicznej i Lotniczej. Impreza ma na celu propagowanie wiedzy z zakresu medycyny lotniczej.

Kongres odbywa się co roku w innym kraju, pod patronatem Międzynarodowej Akademii Medycyny Lotniczej i Kosmicznej IAASM oraz Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Honorowym patronem jest prezydent Aleksander Kwaśniewski. W kongresie uczestniczą przedstawiciele ok. 40 państw z całego świata. IAASM powstała w 1955 r. Jej celem jest zapewnienie najwyższego bezpieczeństwa transportu powietrznego i lotów kosmicznych poprzez propagowanie wiedzy na temat medycyny lotniczej i kosmicznej. Wśród członków akademii są przedstawiciele 46 krajów, w tym 3 osoby z Polski.

Zakupy dla szpitala w Zwoleniu

Zwoleński SPZZOZ otrzymał od powiatu sprzęt medyczny wartości ponad 1,5 mln zł.

Urządzenia zakupiono w związku z realizacją Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. W 75% zostały sfinansowane ze środków unijnych. Sprzęt znajdzie zastosowanie m.in. w diagnostyce radiologicznej, w laboratorium analitycznym, w poradni położniczo-ginekologicznej, okulistycznej, otolaryngologicznej oraz w zespole wyjazdowym pogotowia ratunkowego. Lista zakupów jest długa, ale najcenniejszy nabytek to sprzęt radiologiczny z możliwością tworzenia obrazów cyfrowych i analizy telemetrycznej, wartości ponad 700 tys. zł.

Restrukturyzacja w Garwolinie

Radni powiatu garwolińskiego pod koniec sierpnia br. opowiedzieli się za wdrożeniem programu restrukturyzacyjnego w garwolińskim ZOZ-ie.

Rozpoczęcie restrukturyzacji jest warunkiem otrzymania 3 mln zł pożyczki. Prawie połowa tej sumy zostanie przeznaczona na spłatę zaległych zobowiązania z tytułu „ustawy 203”, reszta – na uregulowanie zobowiązań publiczno- i cywilnoprawnych.

Niemiecka pomoc

Szpital w Wołominie otrzymał z Niemiec dary wartości kilkudziesięciu tys. euro.

Dary od niemieckich firm zostały zebrane przez organizację charytatywną z miasta Ibbenburen w północnej Westfalii. Dostarczono m.in. wózki inwalidzkie, pościel, materiały opatrunkowe, artykuły spożywcze. Dary zostały oficjalnie przekazane 14 sierpnia br. przez przedstawiciela Ambasady Niemiec. Ü

Archiwum