25 stycznia 2006

Komisje bioetyczne

28 listopada 2005 r. w siedzibie naszej Izby Lekarskiej odbyło się spotkanie przewodniczącego Komisji Bioetycznej przy OIL w Warszawie Marka Czarkowskiego z dr. Frankiem Wellsem (FRCP, FRCPE, FFPM), współprzewodniczącym Ethics Committee Subgroup on Research Ethics Committees Europejskiego Forum na rzecz Dobrej Praktyki Badań Klinicznych.

W trakcie kilkugodzinnej rozmowy dr Wells zapoznał się z trybem działania, sposobem powoływania i zasadami finansowania Komisji Bioetycznej przy OIL w Warszawie. Przedstawił także sposób organizacji komisji etycznych w Wielkiej Brytanii.
Dr Wells jest członkiem jednej z ponad 100 brytyjskich komisji etycznych. W Wielkiej Brytanii lepiej niż w Polsce zorganizowano system standaryzacji procedur w komisjach etycznych. Wprowadzono system akredytacji poszczególnych komisji, który ma na celu zapewnienie wysokiej jakości ich pracy. Odbywa się to m.in. w formie obowiązkowych, kilkudniowych szkoleń, jakie przechodzą wszyscy nowi członkowie komisji etycznych. Warto podkreślić, że w Anglii inny jest skład komisji etycznych, w których np. wśród nielekarzy mogą zasiadać nauczyciele. Dużą wagę przywiązuje się tam także do oceny projektów eksperymentów medycznych przez eksperta z dziedziny statystyki medycznej. Ü

MC

Archiwum