1 stycznia 2006

Z Mazowsza

Kolumnę redaguje
Piotr KACZMAREK

Tomograf w Mławie
Mławski szpital wzbogacił się o nowoczesny tomograf. Oficjalne uruchomienie nowego aparatu nastąpiło 28 listopada 2005 r.
Część środków na zakup urządzenia pozyskano w ramach akcji „Cały powiat kupuje sobie tomograf”, w czasie której zbierano pieniądze wśród mieszkańców powiatu i władz lokalnych. Pozostałe finanse, tj. ok. 1 mln zł, pozyskano z Unii Europejskiej. Posiadanie tomografu jest bardzo korzystne dla szpitala, który do tej pory musiał zlecać innym placówkom tego rodzaju badania.

Konferencja o HIV
W dn. 28-30 listopada 2005 r. w hotelu Marriott w Warszawie odbyła się po raz dwunasty konferencja „Człowiek żyjący z HIV w rodzinie i społeczeństwie”.
W czasie konferencji – związanej z obchodami Światowego Dnia AIDS w Polsce – poruszano problematykę narkomanii i HIV, omawiano trendy w terapii
i diagnostyce oraz dostęp pacjentów do informacji naukowej i badań. Osobom szczególnie zasłużonym w służbie chorym na AIDS wręczono symboliczne „czerwone kokardki”. Konferencję uświetnił koncert charytatywny Urszuli Dudziak oraz spektakl teatralny wyłoniony po Ogólnopolskim Przeglądzie Sztuk Teatralnych „Porozmawiajmy o AIDS”.

Nowy oddział w Laskach
W Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Laskach pod Warszawą otwarto Dział Wczesnego Rozwoju Małego Niewidomego Dziecka.
Dział przeznaczony jest dla najmłodszych dzieci oraz ich rodziców. Zespół specjalistów – pediatra, psycholog, logopeda, rehabilitant – będzie precyzyjnie określał program rehabilitacyjny każdego pacjenta. Będzie on realizowany przez rodziców pod kierunkiem wykwalifikowanego pracownika ośrodka. Powstanie nowego działu wiąże się
z wdrażaniem Programu Wczesnego Wspomagania Rozwoju. Dzięki niemu dzieci od najmłodszych lat będą uczone samodzielności, co w przyszłości pozwoli im szybciej korzystać z bardziej zaawansowanych programów rehabilitacyjno-wychowawczych.

Dzień walki z cukrzycą
19 listopada 2005 r. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbyły się obchody Światowego Dnia Walki
z Cukrzycą.

W czasie spotkania miały miejsce wystąpienia specjalistów diabetologów. Prezentowano też najnowsze osiągnięcia medycyny i farmacji w walce z tą chorobą. Obchody zostały zorganizowane przez Zarząd Mazowiecki Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków pod patronatem prezydenta miasta Lecha Kaczyńskiego.

Milion i coś jeszcze
Otwocki ZPZOZ otrzyma 1mln zł od Urzędu Marszałkowskiego.
Pieniądze, przeznaczone na termomodernizację budynków szpitalnych, pozyskano w ramach Mazowieckiego Kontraktu Samorządowego. Jednocześnie ze względu na czas trwania procedur przetargowych przesunięto termin wykorzystania środków do końca września 2006 r. Ponadto prezydent Otwocka umorzył szpitalowi dług w wysokości 121 tys. zł, na który składały się odsetki od długu wobec Otwockiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji.

AM i LEP
Absolwenci Akademii Medycznej w Warszawie uzyskali w listopadzie 2005 r. najwięcej punktów na Lekarskim Egzaminie Państwowym.
Pierwsze miejsce dzielą razem ze Śląską Akademią Medyczną w Katowicach. Lekarze stażyści kończący obie uczelnie uzyskali średnio 144,9 punktów na 200 możliwych.

Poręczenie dla Wyszkowa
Starosta powiatu wyszkowskiego poręczył kredyt dla tamtejszej placówki zdrowia.
Pożyczka w wysokości 782 tys. zł przeznaczona jest m.in. na wymianę okien i ocieplenie budynku szpitala. Kredytodawcą jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Rowerem dla kliniki
19 listopada 2005 r. w Warszawie odbyła się akcja charytatywna „Finansiści i Sportowcy Dzieciom”.
W czasie imprezy sportowcy, aktorzy i finansiści brali udział w wyścigach na rowerach stacjonarnych. Jednocześnie przeprowadzono zbiórkę pieniędzy. Dochód z akcji zasiliły również środki z licytacji koszulek z autografami polskich kolarzy oraz koszulki z podpisem znanego bramkarza Oliviera Kahna. Pozyskane środki zostaną przekazane Klinice Pediatrii, Hematologii i Onkologii w Warszawie. Organizatorami wyścigu były polski oddział Zawodowego Stowarzyszenia Finansistów ACCA oraz grupa kolarska Intel Action. Patronat sportowy nad imprezą objął Czesław Lang.

Dobroczynne kartki
Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu przygotowało kolekcję kartek świątecznych.

Ofertę świąteczną skierowano do firm. Kartki, opatrzone logo Centrum Zdrowia Dziecka, zostały profesjonalnie zaprojektowane i wydane. Środki uzyskane z ich sprzedaży szpital przeznaczy na zakup sprzętu medycznego. Ü

Archiwum