16 marca 2006

OC dla szpitali – kalkulacja ryzyka czy dyktat monopolisty?

o tym się mówi

Aż o 1000 % PZU – jedyna firma ubezpieczająca szpitale – podniósł składkę od odpowiedzialności cywilnej dla wybranych wielkopolskich placówek ochrony zdrowia (…).
Wysokość składki jest adekwatna do ryzyka, jakie ponosimy, ubezpieczając szpital – tłumaczy Michał Witkowski z biura prasowego PZU. Nie mogę odnieść się jednak do konkretnego szpitala, ponieważ podniesienie składki jest decyzją biznesową, której nie musimy tłumaczyć. (…)
Skoro jesteśmy dla PZU klientem, który od lat nie przynosi mu strat, to dlaczego nie traktuje się nas na preferencyjnych warunkach –
pyta dyrektor Dobrzycki [ze szpitala powiatowego w Obornikach – przyp. red.]. Przedstawiciele szpitali są jednak bezradni, gdyż obecnie tylko PZU ma w swojej ofercie polisy dla tego typu placówek.

Wirtualna Polska,
3 stycznia 2006 r.

– W ciągu trzech lat cena polisy wzrosła z 30 tys. do 230 tys. zł – wylicza Anna Knysok, wicedyrektor Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie.
– Cena OC rośnie, mimo że oprócz trzech spraw sprzed kilku lat nie mamy żadnych pozwów o odszkodowania.
W zeszłym roku jednej pacjentce
wypłaciliśmy tysiąc złotych.
Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu w ubiegłym roku płaciło 80 tys. zł za ubezpieczenie. PZU obliczył koszty polisy w nowym roku: 500 tys. zł.
Szefowie szpitala urazowego w Piekarach Śląskich też nie mogą wyjść
z szoku: stawka OC w PZU podskoczyła ponad dwadzieścia razy – z 18 do 400 tys. zł. (…)
– Stawki rosną, bo lawinowo wzrasta liczba odszkodowań, jakie musimy wypłacać – tłumaczy Tomasz Fill, rzecznik PZU. – W zeszłym roku zapłaciliśmy dwa razy więcej za odszkodowania niż dwa lata temu. (…) Rozumiem, że wysokie składki są dokuczliwe. Ale im rzadziej będą zdarzać się błędy lekarskie, tym niższą stawkę będą płacić szpitale.

„Rzeczpospolita”,
16 stycznia 2006 r.
bs

Archiwum