17 lipca 2006

Polscy stomatolodzy podbijają kolejny rynek

Kontrakt w sprawie sprowadzenia polskich dentystów do Szkocji uzgodniono we wrześniu 2005 r. Pierwszą grupę 11 specjalistów sprowadzono kilka miesięcy temu. Magnesem dla Polaków są przede wszystkim wielokrotnie wyższe zarobki.
– W tym roku ściągamy z waszego kraju 40 dentystów, którzy obejmą opieką 80 tys. pacjentów. Rekrutację kolejnych prowadzi 15 regionalnych rad zdrowia, które odpowiadają za zapewnienie usług medycznych na swoim terenie – mówi Duncan Young z biura prasowego szkockiego ministerstwa zdrowia.

Skąd wziąć dentystę
Minister zdrowia Andy Kerr spotkał się z polskimi dentystami pracującymi w regionie Dumfries i Galloway w południowo-zachodniej Szkocji. (…)
Harmonogram Dental Action Plan zakłada zwiększanie liczby stomatologów w Szkocji do 2008 r. o 50 osób rocznie.
– Sprowadzeni z Polski specjaliści pozwolą nam w tym roku nawet przekroczyć te założenia – zapowiada Young. (…)

W kolejce po plombę
Ostatnio „The Times” podał, że w ubiegłym roku w szkockiej publicznej opiece medycznej pracowało 2600 stomatologów – ok. 200 za mało. „W ciągu minionego roku w całej Szkocji obserwować można było setki osób czekających w kolejkach, by zarejestrować się na wizytę u dentysty. Tysiące osób musiało zdać się na opiekę prywatną, gdy ich dentyści odeszli
z publicznej służby zdrowia” – napisał „The Times”. (…)

„Życie Warszawy”, 13 czerwca 2006 r.
Fragmenty art. Pawła Szaniawskiego.
Skróty pochodzą od redakcji „Pulsu”

Archiwum