16 października 2006

Terapia zalezy od rejonu

W Polsce tylko 2 proc. chorych na stwardnienie rozsiane korzysta z odpowiedniej terapii – chory ma do niej dostęp w zależności od rejonu, w którym mieszka. Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego (PTSR) próbuje tę sytuację zmienić – 13 czerwca br. złożyło w Ministerstwie Zdrowia, wraz z listami poparcia, apel o jak najszybsze wdrożenie kompleksowego programu leczenia.

Według Christophera Thalheima, sekretarza generalnego Europejskiej Platformy na Rzecz Stwardnienia Rozsianego (EMSP – European Multiple Sclerosis Platform), dostęp do odpowiedniej kuracji dla osób cierpiących na tę chorobę w Polsce jest najgorszy spośród wszystkich krajów europejskich. W tej sytuacji PTSR domaga się wdrożenia Narodowego Programu Leczenia Chorych na Stwardnienie Rozsiane.
– Nie może być tak, że jeśli ktoś np. urodził się w Gdańsku, to nie ma dostępu do leczenia. Nie dość, że choruje na SM, to jeszcze ma pecha, że mieszka w województwie, które nie zapewnia leczenia – mówi przewodnicząca Towarzystwa Izabela Odrobińska.
O przyznaniu refundacji leczenia lekami immunomodulującymi decydują wojewódzkie oddziały NFZ – podkreśla dr hab. Halina Bartosik-Psujek z Akademii Medycznej w Lublinie. Dlatego w niektórych regionach zaledwie kilka osób objętych jest leczeniem, np. w województwie pomorskim do niedawna leczone były tylko 3 osoby; następnie refundację przyznano kolejnym 13, ponieważ wygrały one procesy sądowe.
Według Ch. Thalheima, podobne sytuacje miały miejsce również w innych krajach, np. w Wielkiej Brytanii, gdzie jeszcze kilka lat temu tylko w niektórych okręgach osoba chora na SM mogła uzyskać pomoc. Dodał jednak, że chociaż sytuacja w Wielkiej Brytanii poprawiła się tylko nieznacznie, to i tak choremu na SM łatwiej jest leczyć się tam, niż w Polsce.
Europejska Platforma na Rzecz Stwardnienia Rozsianego (EMSP) pomogła PTSR przygotować program opieki dla chorych na SM zgodny ze standardami obowiązującymi w krajach Unii Europejskiej. Zawiera on zalecenia dotyczące kompleksowej terapii farmakologicznej, rehabilitacji oraz pomocy psychologicznej. Towarzystwo chce, aby program został przyjęty przez resort zdrowia i NFZ.
Zdaniem PTSR, obecna sytuacja osób cierpiących na SM w Polsce i zwlekanie z przyjęciem Narodowego Programu Leczenia Chorych na Stwardnienie Rozsiane jest pogwałceniem rezolucji Parlamentu Europejskiego, zakazującej dyskryminacji tych pacjentów. Ü

Gut, md

Archiwum