2 października 2006

Z radomskiej delegatury

Kolumnę redaguje
Mirosław Wąsik

Koniec protestu w Grójcu

Po trzech miesiącach prowadzenia akcji protestacyjnej lekarze szpitala powiatowego w Grójcu uzyskali podwyżkę wynagrodzeń.

Zgodnie z porozumieniem podpisanym przez dyrektora lecznicy Andrzeja Bartosiaka i szefa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy w grójeckim szpitalu Walida Tennou, pensje medyków wzrosną o 500 zł brutto.
Protest trwał od maja br. Medycy przystąpili do akcji, gdy okazało się, że nowa dyrekcja szpitala nie zamierza wypełnić warunków umowy z 2005 r. o wzroście płac dla wszystkich lekarzy zatrudnionych w szpitalu do poziomu, który wywalczyli wcześniej chirurdzy.
Akcja protestacyjna polegała na ograniczeniu zakresu świadczonych usług medycznych: lekarze pracowali jak na ostrym dyżurze – na oddziałach szpitala odwoływano zabiegi planowane, a pacjenci byli przyjmowani tylko w sytuacjach zagrażających życiu. Wobec nieustępliwej postawy kierownictwa szpitala od lipca protest został zaostrzony
i lekarze odmówili przekazywania dyrekcji kart statystycznych. Dodatkową formą nacisku były wypowiedzenia umów o pracę części pracowników. Przełom
w negocjacjach nastąpił, gdy przed grójeckim szpitalem stanęło widmo likwidacji. Bankructwa lecznicy obawiały się władze samorządowe powiatu grójeckiego.
– Cieszymy się ze spełnienia naszych żądań i powrotu do pracy – mówił po podpisaniu porozumienia dr Walid Tennou. Personel szpitala liczy na dalszą poprawę warunków płacowych. Chodzi głównie o podwyżki wynagrodzeń, które zgodnie z rządowymi obietnicami powinny pojawić się od października br.

Nowa siedziba pediatrii w RSS

Ponad 1 mln 200 tys. zł kosztowała adaptacja nowej siedziby oddziału dziecięcego w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym. Placówka została wyposażona zgodnie ze standardami europejskimi.

Oddział pediatryczny zajął pomieszczenia dawnego centralnego laboratorium RSzS. Prace remontowe polegały m.in. na przebudowie sal oraz wymianie instalacji i tynków. Oddział otrzymał niezbędne wyposażenie
i zaplecze socjalne. Zmieniono także wystrój wnętrz, który został dostosowany do potrzeb małych pacjentów: kolorystyka pomieszczeń jest ciepła
i pogodna, a na ścianach pojawiły się rysunki z bohaterami dziecięcych bajek, wykonane przez uczniów Liceum Plastycznego i Politechniki Radomskiej. – Mamy obecnie znacznie lepsze warunki pracy. Poprawę odczuli również nasi mali pacjenci – mówi ordynator oddziału dr Lila Pisarek. Jednak, jej zdaniem, w dalszym ciągu największym atutem oddziału jest bardzo dobrze wyszkolona i doświadczona kadra: spośród 8 lekarzy specjalistów aż 6 uzyskało dodatkowe kwalifikacje w zakresie m.in. kardiologii, alergologii, nefrologii i neurologii. Dodatkowe specjalizacje mają również pielęgniarki pracujące na pediatrii. Zdaniem dr Pisarek, ważnym elementem funkcjonowania oddziału jest także serdeczna atmosfera wśród personelu.
Oddział pediatryczny dysponuje obecnie łącznie 28 łóżkami, w tym blisko połowa przeznaczona jest dla dzieci młodszych, do 2. roku życia. Dwie wydzielone sale pełnią funkcję izolatek. Są także sale do pobytu jednodniowego. Ponadto dzieci mogą korzystać ze świetlicy wyposażonej m.in. w telewizor i komputer. W czasie leczenia małych pacjentów przy łóżku chorego dziecka mogą przebywać rodzice.
W ubiegłym roku na oddziale pediatrycznym leczono blisko 2 tys. dzieci.

Mercedesy zamiast polonezów

O dwie nowoczesne karetki wartości 260 tys. zł wzbogacił się Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Radomiu.

Zakup został sfinansowany przez Samorząd Wojewódzki Mazowsza. Z pomocą przyszły również Fundacja Oddychanie oraz firmy bankowe i ubezpieczeniowe.
Zdaniem dyrektor szpitala Bożenny Pacholczyk, nowe karetki znacznie poprawią jakość świadczonych usług medycznych. – Użytkowane dotychczas polonezy były całkowicie wyeksploatowane i nie nadawały się do dalszej jazdy. Auta miały na liczniku ok. 800 tys. przejechanych kilometrów – mówi szefowa lecznicy. Atutem zakupionych mercedesów jest także nowoczesne wyposażenie oraz wygodne i przestronne wnętrze, które ułatwia lekarzowi dostęp do pacjenta. Większą wytrzymałość mają m.in. nosze, na których można położyć chorego, który waży nawet 150 kg.
Nowe samochody będą wykorzystywane głównie do przewozu pacjentów do innych placówek medycznych na badania i konsultacje specjalistyczne. Ü

Archiwum