9 grudnia 2006

W Polsce czy gdzieś indziej…

Mimo że już od dwóch lat należę do szczęśliwej grupy „rezydentów”, z niepokojem patrzę na obecne zmagania młodszych kolegów próbujących otworzyć specjalizacje w trybie rezydentury lub etatu – napisał do „Pulsu” dr Piotr Sławiński ze Szpitala Praskiego w Warszawie.

od koniec listopada br. młodzi lekarze – członkowie OIL w Warszawie odebrali z rąk przedstawicieli korporacji lekarskiej dokumenty „Prawo wykonywania zawodu”. – Chcemy się rozwijać jako lekarze, chcemy poszerzać wiedzę, zdobywać mądrość i doświadczenie, większość z nas chce pracować w polskich szpitalach i marzy o sytuacji, że wyjazd za granicę nie będzie konieczny, żeby zapewnić godne życie naszym rodzinom – mówiła w ich imieniu Barbara Cieślak-Gałązka, która uzyskała na na LEP-ie największą liczbę punktów.

Jednak nawet ci, którzy na egzaminie uzyskali bardzo dobry wynik, nie mają gwarancji uzyskania rezydentur. W tej chwili wiadomo, że w całej Polsce jest ich do „rozdysponowania” tylko 800. Jak to wygląda na Mazowszu – podajemy na dalszych stronach „Pulsu”.

Na 2006 r. minister Zbigniew Religa wywalczył dodatkowe (w stosunku do planowanych przez „rząd poprzedni”) środki na etaty rezydenckie. Teraz – nie wiadomo, czy mu się to uda, skoro jego wielomiesięczna obecność w rządzie i deklarowana przez premiera Jarosława Kaczyńskiego estyma dla jego osoby nie pomogły przy tworzeniu projektu ustawy budżetowej na rok 2007. Zwyciężyły słynne hasła resortu finansów – kotwica budżetowa, dług publiczny, limity finansowe.

Kierownictwo Ministerstwa Zdrowia opracowało dla Sejmowej Komisji Zdrowia informację dotyczącą kształcenia podyplomowego. Ważne, kiedy Komisja ją przeanalizuje, jakie wyciągnie wnioski i czy posłowie zdecydują się walczyć z resortem finansów.

Młodzi lekarze marzą, że jako emeryci będą popijać herbatkę z przyjaciółmi, i każdy z nich będzie mógł powiedzieć, że jest spełnionym lekarzem i spełnionym człowiekiem. Od decyzji polityków zależy, czy tę herbatkę będą popijać w Polsce.

Ewa Gwiazdowicz

Archiwum