1 grudnia 2006

Z Mazowsza

Kolumnę redaguje
Piotr Kaczmarek

Bieg nadziei
8 października br. na warszawskiej Agrykoli po raz kolejny odbył się dobroczynny Bieg Nadziei Terry’ego Foxa.

Impreza ma na celu pozyskanie funduszy na walkę z chorobami nowotworowymi. Są one przekazywane na rzecz Instytutu Onkologii w Warszawie. Kanadyjczyk Terry Fox, sportowiec, który zachorował na raka, mimo amputowania nogi postanowił przebiec Kanadę. Podczas biegu zbierał pieniądze na walkę z rakiem. Niestety, ze względu na postęp choroby po przebiegnięciu ponad 5 tys. km musiał przerwać maraton. Wkrótce potem zmarł, lecz jego idea została podchwycona przez innych. W biegu mogą brać udział wszyscy. Dystans 2 i pół, 5 lub 10 km można było przejść, przebiec lub przejechać rowerem. W tegorocznym biegu udział wzięły m.in. osoby chore na raka. Organizatorami biegu były: Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, Canadian Circle, Polsko-Kanadyjska Izba Handlowa oraz Ambasada Kanady.

Nowa chirurgia
25 października br. w Szpitalu Powiatowym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Ostrowi Mazowieckiej odbyło się uroczyste otwarcie nowego Oddziału Chirurgii Ogólnej.
W ceremonii udział wzięli m.in: marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, przedstawiciele samorządu powiatowego i miejskiego, pracownicy szpitala i mieszkańcy miasta. Poświęcenia oddziału dokonał ks. biskup Stanisław Stefanek. Środki na inwestycję w wysokości 3 mln 528 tys. zł pochodziły m.in. z Mazowieckiego Kontraktu Samorządowego, Samorządowego Programu Rozwoju Mazowsza, Ministerstwa Zdrowia, Starostwa Powiatowego. Dopełnieniem uroczystości był wykład pt. „Relacja lekarz – pacjent”, wygłoszony przez prof. dr. hab. n. med. Krzysztofa Bieleckiego, kierownika Kliniki Chirurgii Ogólnej i Gastroenterologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie.

Karetki z certyfikatem
Siedlecka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego SPZOZ „RM -MEDITRANS” otrzymała Certyfikat Jakości ISO 9001:2000.
System zarządzania jakością obejmuje świadczenie usług w ramach ratownictwa medycznego, transportu sanitarnego i łączności radiowej. Dokument uroczyście wręczono 1 października br. na stadionie „Pogoni”. W czasie imprezy odbyły się pokazy służb ratowniczych, straży granicznej i służb specjalnych. Siedlecki „Meditrans” jest pierwszą stacją pogotowia ratunkowego w Polsce, która uzyskała certyfikat ISO.

Nowy blok i ISO
26 października br. w Szpitalu Powiatowym w Wołominie odbyło się uroczyste otwarcie bloku operacyjnego po generalnym remoncie.
Inwestycja kosztowała ponad 2,8 mln zł, z czego 1 mln pochodził ze środków Urzędu Marszałkowskiego, a pozostała kwota została przekazana przez Starostwo Powiatowe. W czasie uroczystości poinformowano o uzyskaniu przez placówkę w dniu 24 października br. Certyfikatu Systemu Zarządzania Jakością ISO 9001:2000. System zarządzania jakością objął podstawową
i specjalistyczną opiekę zdrowotną, stomatologię, protetykę, medycynę szkolną i promocję zdrowia. To nie koniec sukcesów wołomińskiej placówki – otrzymała ona również wyróżnienie w konkursie „Mazowiecka Firma Roku” w kategorii „Medycyna-Zakłady Lecznictwa Otwartego”.

Mieszkania dla pracowników
2 października br. pracownicy Mazowieckiego Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku otrzymali symboliczny klucz
do 38 mieszkań.

Lokale znajdują się w 4 wyremontowanych budynkach przy ul. Narutowicza. Nieruchomość jest własnością województwa mazowieckiego i to właśnie ze środków samorządowych pochodziło 4,3 mln zł wydanych na remont, modernizację i wykończenie mieszkań. Do tej pory pracownicy wraz z rodzinami mieszkali w drewnianych barakach przy ul. Borowej, wybudowanych w 1946 r. Obecnie do ich użytku przeznaczono lokale o powierzchni od 33 do 65 m kw., wykończone „pod klucz”, gotowe do zamieszkania.

Nowy oddział
W Szpitalu im. Świętej Rodziny w Warszawie otwarto pierwszy w kraju Oddział Leczenia i Rekonwalescencji Noworodków.
Placówka ma 14 miejsc dla najmłodszych pacjentów, którzy wymagają intensywnej terapii i ciągłego nadzoru. Oddział wyposażony jest w nowoczesne respiratory, aparaty do nieinwazyjnego wspomagania oddechu, inkubatory, ultrasonograf, aparat EKG, sprzęt monitorujący z centralą monitorowania, analizator biochemiczny, lampy do fototerapii oraz podgrzewane łóżeczka. Dla matek przedwcześnie urodzonych dzieci przygotowano kilka miejsc w których będą się uczyć opieki nad nimi. Na oddziale będą leczone również noworodki z innych warszawskich placówek.

Kolorowa porodówka
W warszawskim Szpitalu na Solcu otwarto po remoncie Oddział Neonatologiczny i Położniczy.
Prace w szpitalu prowadzono od 4 miesięcy. Pochłonęły one 2,5 mln zł pochodzących z funduszy miejskich. Na Oddziale Położniczym przygotowano miejsca dla 20 pacjentek, które mają do dyspozycji 4 jednoosobowe sale porodowe: cytrynową, malinową, morelową i imbirową – ich nazwy pochodzą od kolorów, na jakie zostały pomalowane. Powiększono też salę operacyjną. Na Oddziale Neonatologicznym zmodernizowano część pomieszczeń i wyposażono je w nowe urządzenia: aparat do USG, monitory KTG, inkubatory, łóżka porodowe i fotele ginekologiczne. Ü

Archiwum