3 lutego 2007

Z Mazowsza

Kolumnę redaguje
Piotr Kaczmarek

SOR w Grodzisku Maz.
20 grudnia ub.r. w Szpitalu Zachodnim im. Jana Pawła II w Grodzisku Mazowieckim otwarto Szpitalny Oddział Rat
unkowy.

Grodziski SOR jest jedną z najnowocześniejszych placówek tego typu w kraju. Powstał w miejscu izby przyjęć; może przyjąć kilkunastu pacjentów.
W uroczystości otwarcia wzięli udział m.in.: wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas, zastępca dyrektora ds. medycznych Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Jacek Paszkiewicz, dyrektor Wydziału Zarządzania Funduszami Europejskimi Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Leszek Król, starosta Powiatu Grodziskiego Marek Wieżbicki, burmistrz Grodziska Mazowieckiego Grzegorz Benedykciński oraz dyrekcja szpitala.

ISO w Szpitalu Powiatowym w Wołominie
24 października ub.r. Szpital Powiatowy w Wołominie otrzymał Certyfikat Systemu Zarządzania Jakością ISO 9001:2000.

Certyfikat objął świadczenie usług medycznych w zakresie: profilaktyki, diagnostyki, leczenia zachowawczego i zabiegowego, pielęgnacji, rehabilitacji i promocji zdrowia – poinformował dyrektor szpitala Mieczysław Romejko.
Intensywne prace nad wprowadzeniem wysokiego standardu usług w placówce, w które była zaangażowana cała załoga i kadra zarządzająca, trwały ok. pół roku. Dyrektor dodał, że certyfikat został wydany na 3 lata.

Dobre praktyki w Płońsku
Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Płońsku otrzymał certyfikat Banku
Dobrych Praktyk.


Wyróżnienie przyznano w ogólnopolskim konkursie „Wzoruj się na najlepszych
– Bank Dobrych Praktyk” prowadzonym przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej w Warszawie we współpracy
z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego. Oceniano inwestycje, zrealizowane przez samorządy i organizacje pozarządowe
w całej Polsce, dofinansowane z funduszy europejskich, wytypowane jako przedsięwzięcia zrealizowane wzorcowo. Płońsk nagrodzono za utworzenie w miejscowym szpitalu pracowni tomografii komputerowej. Wyróżnienie to może zwiększyć szanse na pozyskanie kolejnych funduszy strukturalnych zarówno przez szpital, jak i samorząd lokalny.

Nowy rentgen w Żurominie
10 stycznia br. w Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Żurominie odbyło się uroczyste otwarcie
Pracowni Diagnostyki Obrazowej.


Pracownia została wyposażona w nowoczesny rentgenowski aparat cyfrowy. Jest pierwszą tego typu placówką w regionie. Inwestycja pochłonęła prawie 900 tys. zł, z czego ponad połowa pochodziła z Kontraktu dla Województwa Mazowieckiego na lata 2005-
-2006. W uroczystości wzięli udział m.in.: marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, wojewoda mazowiecki Tomasz Koziński oraz przedstawiciele władz samorządowych powiatu żuromińskiego.

Nowy sprzęt w Płońsku
W listopadzie ub.r. szpital w Płońsku otrzymał od Narodowego Funduszu Zdrowia nowy sprzęt wartości ok. 41 tys. zł.

Pieniądze na ten cel pochodziły ze środków, które płoński sąd zasądza za wykroczenia. Szpitalowi, a dokładnie oddziałowi ginekologicznemu szpitala, przybyły dwa nowe fotele ginekologiczne, wielopozycyjne łóżko, wózek do przewożenia chorych oraz inny sprzęt, m.in.: szafki, stojaki, wieszaki do kroplówek.

Nowy oddział w Mławie
W ub.r. w Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Mławie otwarto zmodernizowany blok operacyjny.

Gruntownie przebudowano wnętrze starego bloku. Ściany i podłogi wyłożono nowoczesnymi materiałami antybakteryjnymi, zamontowano urządzenia klimatyzacyjne oraz nową instalację do przesyłania gazów medycznych. Blok wyposażono również w nowoczesny sprzęt niezbędny do prowadzenia zabiegów. Powstały dwie sale operacyjne oraz zaplecze, które spełniają normy unijne. Bloków operacyjnych o takim standardzie jest tylko kilka na Mazowszu. Środki finansowe na przeprowadzenie prac pochodziły głównie od samorządu województwa mazowieckiego.

Porodówka w Sokołowie Podlaskim po remoncie
W Szpitalu Powiatowym w Sokołowie Podlaskim otwarto wyremontowany Oddział Ginekologiczno-Położniczy.

Dzięki inwestycji powstała w pełni nowoczesna jednostka spełniająca normy unijne. Sala porodowa jest klimatyzowana, dodatkowo zainstalowano specjalny system wentylacyjny z filtrami biologicznymi, który zastąpił stosowane do tej pory lampy bakteriobójcze. Na oddziale znajduje się też sala do porodów rodzinnych z miejscem dla przyszłych ojców. Szpital planuje umożliwienie pacjentkom porodu w wodzie, i to w ramach umowy z NFZ, bez dodatkowych opłat ze strony pacjentek. Inwestycja pochłonęła ponad 1 mln zł; środki na jej realizację wyłożyły władze powiatu i samorząd województwa mazowieckiego.

Firma Roku w Wołominie
Miejski Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej nr 1 w Wołominie w ub.r. otrzymał wyróżnienie w konkursie „Mazowiecka Firma Roku 2006” w kategorii „Medycyna – Zakłady Lecznictwa Otwartego”.

Celem konkursu jest wyłonienie i promocja tych przedsiębiorstw Warszawy i Mazowsza, które reprezentują ponadprzeciętny, godny naśladowania poziom.

W grudniowym numerze „Pulsu” omyłkowo przypisaliśmy to wyróżnienie Szpitalowi Powiatowemu w Wołominie,
za co przepraszamy.

Przypominamy również, że w styczniu ub.r. MSPZOZ nr 1 w Wołominie otrzymał Certyfikat CSQ oraz Certyfikat IQNet potwierdzające zgodność z normą międzynarodową ISO 9001:2000 (por. „Puls” nr 4/2006).

Archiwum