6 marca 2007

AIDS Uderza w młodych

Każdego dnia na świecie wirusem HIV zakaża się ok. 14 tys. osób – blisko 10 proc. to dzieci.
Z przyczyn związanych z HIV/AIDS umiera prawie 8 tys. osób. Połowa przypadków zakażeń dotyczy bardzo młodych ludzi – między 15. a 24. rokiem życia.
W Polsce zarejestrowano dotychczas ponad 10,4 tys. osób zakażonych wirusem HIV, jednak liczba zakażonych może sięgać 30 tys. – uważa dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS dr Anna Marzec-Bogusławska.
Jej zdaniem, konieczne jest zwiększenie środków na profilaktykę oraz zwiększenie efektywności ich wydawania.
– Europejskie Centrum Chorób Zakaźnych w Sztokholmie podało, że w Europie najwięcej środków na profilaktykę HIV/AIDS przeznacza Estonia: 5 euro na osobę, w Polsce zaś jest to 0,05 euro – poinformowała.
Tymczasem, według podsekretarza stanu w resorcie zdrowia Marka Grabowskiego, w 2006 r. na leczenie osób zakażonych HIV i chorych na AIDS wydano ponad 95 mln zł.
Według danych Krajowego Centrum ds. AIDS, w pewnych subkulturach obserwuje się wzrost ryzykownych zachowań seksualnych, tłumaczony dostępem do nowoczesnej terapii antyretrowirusowej i możliwością długiego życia z wirusem. Osoby te nie obawiają się zakażenia – żyją w przekonaniu, że w dobie dostępu do leczenia (ARV) ostrożność nie jest konieczna.
Gut

Archiwum