13 marca 2007

Nagroda św. Kamila


Z okazji Światowego Dnia Chorego – ustanowionego przez Jana Pawła II w 1993 r., a obchodzonego
11 lutego – po raz pierwszy przyznano Nagrody im. św. Kamila. Światowy Dzień Chorego każdego roku jest poświęcony innej dziedzinie medycyny, w której też jest przyznawana nagroda.

Św. Kamil żył w XVI w. we Włoszech. Po burzliwych przygodach młodości założył zakon ojców kamilianów, którego głównym zadaniem jest opieka nad ludźmi chorymi i niepełnosprawnymi. Stał się patronem chorych, szpitali oraz pracowników ochrony zdrowia.
Nagroda została ustanowiona z inicjatywy zakonu oraz Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. Prezesem Instytutu jest ks. Arkadiusz Nowak.
Tegoroczne nagrody, przyznane w dziedzinie zdrowia psychicznego, trafiły do osób i instytucji, które „szczególnie przyczyniły się do budowania kultury miłosierdzia, akceptacji chorych i ich rodzin oraz były głosem tych, którzy nie są w stanie domagać się przestrzegania swoich praw”.
W kategorii: lekarz i inni pracownicy służby zdrowia nagrodę otrzymała doc. dr hab. n. med. Joanna Mikulska-Meder, dyrektor ds. Lecznictwa Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie; w kategorii: instytucje, stowarzyszenia i organizacje wspierające chorych – Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Chorych Psychicznie POL-FAMILIA i jego prezes Andrzej Warkot; w kategorii: media promujące edukację zdrowotną – Newsweek Polska i TVP 1.
Przyszłoroczny Światowy Dzień Chorego będzie poświęcony chorym terminalnie.
mkr

Archiwum