15 lipca 2007

Międzynarodowy sukces Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu

Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu uczestniczył jako wystawca w 106. Międzynarodowych Targach Wynalazczości „Concours Lépine” w Paryżu
w dn. 28.04-8.05.2007 r.

Konkurs, który towarzyszy Międzynarodowym Targom Paryskim „Fois de Paris” (ponad milion zwiedzających w tym roku!), jest najstarszym konkursem wynalazczości w świecie. „Concours Lépine”, uważany za najbardziej prestiżowy we Francji, ma rangę jednego z trzech najważniejszych w Europie – obok brukselskiej „Eureki” i genewskiego salonu wynalazczości.
Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu zaprezentował nową generację materiałów biokompatybilnych – cementów jonomerowych stosowanych w operacjach rekonstrukcyjnych ucha środkowego. Materiały te, opracowane wspólnie z Instytutem Szkła i Ceramiki w Warszawie, od paru lat z powodzeniem wdrażane w Klinice Oto-Ryno-Laryngochirurgii Międzynarodowego Centrum Słuchu i Mowy, stanowią przykład nowatorskiego wykorzystania osiągnięć współczesnej chemii i technologii materiałowej w medycynie. Wśród ponad 450 wynalazków zgłoszonych do konkursu, opracowanie to zyskało uznanie i wysoką ocenę. Międzynarodowe jury, z udziałem przedstawiciela ministra handlu i przemysłu Francji oraz prefekta policji Paryża, przyznało Instytutowi Złoty Medal Jury za „MATÉRIAUX VERRE-IONOMČRES POUR OTO-CHIRURGIE”. Był to jedyny nagrodzony złotym medalem wynalazek z dziedziny medycyny i ochrony zdrowia. Tytułem do nagrody były także, oprócz nowatorskiej technologii, imponujące wyniki wdrożenia cementów w ponad 7000 operacji rekonstrukcyjnych ucha, co uznano za ewenement w skali światowej.
Instytut już po raz trzeci uczestniczył w „Concours Lépine” i trzykrotnie znalazł się w gronie złotych medalistów.

Renata Korneluk

Archiwum