18 grudnia 2007

20 lat warszawskiego hospicjum

W listopadzie br. Warszawskie Hospicjum Społeczne (WHS) obchodziło 20-lecie swojej działalności. W związku z jubileuszem Akademia Medyczna w Warszawie zorganizowała konferencję na temat opieki paliatywnej.

„Pamiętam czasy, lata 60.-70., kiedy choroba nowotworowa w rodzinie stanowiła ogromnie trudny temat. W tych latach opieka hospicyjna nie była w Polsce znana” – mówił podczas konferencji abp Kazimierz Nycz.
Uczestnicy spotkania podkreślali znaczenie dobrej opieki hospicyjnej. Mówiono również o zwiększaniu się liczby osób zgłaszających się do hospicjów.
Lekarze, pielęgniarki i wolontariusze z WHS opiekują się rocznie ponad 100 chorymi. Członkowie wolontariatu to w dużej części studenci medycyny. Pomagają rodzinom w sprawowaniu opieki lekarskiej i pielęgniarskiej, w pracach domowych, dostarczają leki, odżywki, środki pielęgnacyjne i opatrunkowe, wypożyczają sprzęt medyczny oraz wspierają duchowo chorych i ich rodziny.

Od początku swego istnienia hospicjum objęło opieką domową ponad 2 tys. mieszkańców Warszawy, głównie Bemowa, Bielan, Śródmieścia, Woli i Żoliborza.

AK

Archiwum