19 grudnia 2007

Uważam, że…

Zapowiadana przez nową minister zdrowia, naszą Koleżankę Ewę Kopacz, szybka nowelizacja ustawy o ZOZ-ach dotycząca przepisów o czasie pracy lekarzy – jest niezbędna.

Na wprowadzenie systemu zmianowego pracy lekarzy nie ma zgody środowiska, ponieważ znacznie pogorszyłoby to poziom opieki nad chorymi, a do tego – według niektórych szacunków – do pracy w tym systemie brakuje ok. 20 tys. lekarzy.

Zarówno propozycje przejścia na umowy cywilnoprawne (kontrakty), jak i wyrażenie zgody na przedłużenie czasu pracy, a więc klauzula opt-out, muszą wiązać się z podniesieniem zarobków lekarzy. Czy dzisiaj w Narodowym Funduszu Zdrowia są na to pieniądze?

W swoim exposé prezes Rady Ministrów wyraźnie powiedział, że muszą wzrosnąć zarobki lekarzy i pielęgniarek.
Ale czy przewiduje ten wzrost już od przyszłego roku? Cieszy natomiast, że przedstawione kierunki reformy systemu są zgodne z naszymi oczekiwaniami i rysują szansę na poprawę fatalnej sytuacji ochrony zdrowia w Polsce. Zapowiedź zwiększenia środków z budżetu na wynagrodzenia dla stażystów i rezydentów oraz ułatwienia w kształceniu specjalizacyjnym to dobry kierunek, a zarazem znak, że PO zamierza dotrzymywać obietnic przedwyborczych.

Życzę Ewie Kopacz, aby odniosła sukces i rozwiązała ten i inne palące problemy – z korzyścią dla lekarzy, pielęgniarek, a także dla naszych pacjentów.
A z okazji zbliżających się Świąt i Nowego Roku życzę wszystkim Koleżankom i Kolegom zdrowia oraz tego, żebyśmy w nadchodzącym roku nie musieli protestować, jak w dwóch poprzednich latach.

Andrzej Włodarczyk

Archiwum