7 kwietnia 2008

Marzec – Miesiąc Świadomości Raka Jelita Grubego

Kolejne zagrożenie

Rak jelita grubego należy do najczęstszych nowotworów złośliwych. Jest przyczyną śmierci ok. 200 tys. Europejczyków rocznie (blisko połowa wszystkich zdiagnozowanych). W marcu, pierwszy raz w Europie, a po raz drugi w Polsce, był obchodzony Miesiąc Świadomości Raka Jelita Grubego. Tym razem był przygotowany pod egidą Parlamentu Europejskiego w Brukseli.

Zdaniem Stowarzyszenia europacolon Polska, które zajmuje się tą problematyką, przyczyną późnego wykrywania raka, a zatem i mniejszych szans na wyleczenie, jest nie tylko nikła wiedza na temat tej choroby, ale i skrępowanie wynikające z umiejscowienia nowotworu.
W Polsce wyniki leczenia, mierzone odsetkiem 5-letnich przeżyć, są jeszcze gorsze niż w Europie – wynoszą tylko 25 proc. W 2005 r. raka jelita grubego zdiagnozowano u 13,7 tys. pacjentów. Jedyną szansą na wczesne wykrycie są powszechne badania przesiewowe, czyli wykonywanie pełnej kolonoskopii, możliwie raz na 10 lat. Od 2000 r. w Polsce jest realizowany Program Przesiewowy dla Wczesnego Wykrywania Raka Jelita Grubego, finansowany przez Ministerstwo Zdrowia. Brak społecznej świadomości powoduje, że tylko nieliczni korzystają z badania. Jednym z celów Stowarzyszenia europacolon jest edukacja społeczeństwa w zakresie profilaktyki, diagnostyki i leczenia raka jelita grubego. mkr

Archiwum