7 maja 2008

Z Mazowsza

Kolumnę redaguje
Piotr Kaczmarek

Nowy dyrektor w Łosicach
19 marca br. dr Henryk Brodowski został nowym dyrektorem łosickiego szpitala.

Zastąpił na tym stanowisku Władysława Krzyżanowskiego, który, wybrany w lutym, zrezygnował z szefowania szpitalowi po kilkunastu dniach. Nowy dyrektor przed objęciem funkcji został powitany przez przedstawicieli władz powiatu łosickiego oraz pracowników tamtejszego SP ZOZ.
Dr Henryk Brodowski jest pracownikiem naukowym Akademii Podlaskiej w Siedlcach, siedleckim radnym. Wcześniej piastował funkcję starosty siedleckiego. Przed nowym dyrektorem stoi nie lada wyzwanie, gdyż łosicki SP ZOZ, od dłuższego czasu zadłużony, stoi na krawędzi bankructwa. W związku z tym 14 marca br. odbyło się spotkanie miejscowych wójtów, radnych oraz pracowników szpitala z wicemarszałkiem województwa mazowieckiego Waldemarem Roszkiewiczem. Sytuację ma poprawić program restrukturyzacji przygotowany przez Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Siedlcach we współpracy z łosickimi władzami.


Rentgen w Ostrowi Maz.
Ostrowski szpital wzbogacił się o nowoczesny aparat rentgenowski.

Prezentacja sprzętu odbyła się 4 marca br. w czasie spotkania Rady Społecznej szpitala dotyczącego sytuacji finansowej placówki. Aparat RTG Apollo DFR to urządzenie cyfrowe, wyposażone w płaski dynamiczny detektor umożliwiający wykonywanie badań radiograficznych z prędkością do 30 klatek na sekundę. Wyniki prześwietlenia są dostępne natychmiast po wykonaniu badania, można je także zarchiwizować oraz przesyłać za pomocą sieci komputerowej do poszczególnych oddziałów szpitala. Środki na zakup urządzenia w wysokości 1 mln zł pochodziły z dotacji Urzędu Marszałkowskiego.

Karetki w Wołominie po nowemu
26 marca br. odbyło się uroczyste otwarcie nowej siedziby wołomińskiego Pogotowia Ratunkowego.

Nowa placówka spełnia wszelkie wymagane standardy; znajdują się w niej pomieszczenia socjalne dla personelu ambulansów, magazyn sprzętu i leków. Lepsze warunki lokalowe ułatwią pracę zespołów ratowniczych, co ma niebagatelne znaczenie, gdyż wołomińskie Pogotowie Ratunkowe wygrało konkurs NFZ na realizację świadczeń zdrowotnych w zakresie ratownictwa medycznego. Nowa siedziba pogotowia mieści się przy ul. Sasina, w sąsiedztwie Straży Pożarnej i Centrum Zarządzania Kryzysowego, co ułatwi zarządzanie służbami ratunkowymi w razie potrzeby. Inwestycję realizowało w ubiegłym roku Starostwo Powiatowe. Jej koszt to ok. 300 tys. zł.


„Magiczna Niedziela” w Zielonce
30 marca br. w Zielonce zorganizowano imprezę charytatywną pt. „Magiczna Niedziela”. Jej celem był zbiórka funduszy na zakup mobilnego inkubatora dla Szpitala Powiatowego w Wołominie.

Akcja została przeprowadzona przez Urząd Miasta Zielonka oraz Mazowieckie Forum Biznesu, Nauki i Kultury. Rozpoczęła się zbiórką pieniędzy w zieloneckich szkołach pod hasłem „Złotówka na inkubator”. Akcję podsumowano w Miejskiej Hali Sportowej, gdzie na uczestników czekało wiele atrakcji, m.in. koncerty zespołów muzycznych, mecze piłkarskie, loterie fantowe, występy artystyczne. Przeprowadzono również licytację wycieczek zagranicznych, zaproszeń do restauracji, 15-kilogramowego tortu, piłki z podpisem Kazimierza Górskiego, koszulki Mariusza Czerkawskiego i in. Uczestnicy mogli się również spotkać z aktorami popularnych seriali telewizyjnych. W czasie imprezy zebrano ponad 23 tys. zł – potrzeba zaś 120 tys. zł. Organizatorzy zbiórki planują zebrać pełną kwotę do września, kiedy to będą obchodzone „Dni Zielonki”. Mają nadzieję, że inne gminy powiatu wołomińskiego pójdą w ich ślady i przygotują kolejne imprezy charytatywne. Inkubator, z własnym źródłem zasilania, który może być przewożony w karetce pogotowia ratunkowego, będzie służył najmłodszym mieszkańcom powiatu.


Mammografia w Płońsku
17 marca br. w płońskim Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej otwarto Pracownię Mammografii i Radiologii.

Pomysł zakupu urządzenia do mammografii powstał wśród członków Stowarzyszenia Przyjaciół Szpitala
w Płońsku. Przez cztery miesiące prowadzono zbiórki publiczne oraz pozyskiwano sponsorów. W końcu udało się zebrać prawie 70 tys. zł. Dalsze środki, w wysokości 119 tys. zł, wyasygnowało Starostwo Powiatowe, a 46 tys. dołożył szpital. Dodatkowo ponad 300 tys. zł pochodziło z Samorządu Województwa Mazowieckiego, który wspiera zakupy nowoczesnego sprzętu pozwalającego na prowadzenie istotnych, zakrojonych na szeroką skalę akcji profilaktycznych. Zakup mammografu oraz oddanie do użytku w lutym br. nowego aparatu rentgenowskiego pozwoliły na utworzenie Pracowni Mammografii i Radiologii, mieszczącej się w przychodni przyszpitalnej. Koszt jej utworzenia i wyposażenia wyniósł ok. 800 tys. zł.


Garwolińska konferencja
27 marca br. w zabytkowym dworze w Miętnem odbyła się konferencja promująca współpracę lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej z powiatu garwolińskiego z oddziałem chirurgicznym miejscowego SP ZOZ.

W czasie konferencji omówiono m.in. obecną sytuację garwolińskiego szpitala oraz plany jego rozbudowy. Przedstawiono również informacje
na temat kontraktowania usług medycznych przez NFZ.

Archiwum